Cohen při psaní Hallelujah tloukl hlavou o zem. 'Dobrá píseň, ale zpívá ji moc lidí'

Při psaní textu písně Hallelujah prý Leonard Cohen seděl na koberci v hotelovém pokoji v New Yorku pouze ve spodním prádle. Popsal tu noc několik sešitů a hlavou bušil o zem. Napsal asi 80 různých veršů, z nichž nakonec vybral jen pár a ty použil. Největší úspěch Hallelujah ale nepřišel s Cohenem, nýbrž s první coververzí, kterou sedm let po originálu nahrál velšský muzikant John Cale. Tehdy dlouhá cesta úspěchu písně teprve začala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonard Cohen (2013)

Leonard Cohen (2013) | Foto: Takahiro Kyono, CC-BY-2.0

Psal se rok 1984 a Leonard Cohen vydal album Various Positions, na kterém se objevila i píseň Hallelujah. Singl měl ovšem mizivý úspěch a několik let zůstal prakticky neznámý. Vše se ale změnilo o několik let později, přesněji v roce 1991, kdy s coververzí Hallelujah přišel velšský hudebník John Cale, spoluzakladatel kultovní newyorské kapely Velvet Underground.

Ten viděl Cohena několikrát vystupovat s písní Hallelujah v různých provedeních. Cohen totiž v živých vystoupeních používal pro píseň jiný text, než jaký se objevoval na nahrávce z alba. John Cale mu proto napsal a požádal ho o texty, které používá.

Kanadský textař a zpěvák Leonard Cohen spojoval výjimečné literární nadání se schopností vtělit metaforický text do silné folkové melodie. Téma Cohenových textů často zahrnovalo náboženské cítění i sexuální touhu. Kromě písně Hallelujah je známý i díky písním Suzanne nebo I am Your Man. Za svůj život vydal více než deset sbírek básní a čtrnáct studiových alb. Poslední, pojmenované "You Want It Darker" vyšlo letos v říjnu. Za svou hudbu získal řadu ocenění, například Grammy za celoživotní dílo nebo nejvyšší kanadské civilní ocenění Řád Kanady.

Cohen mu údajně odfaxoval 15 stran textu a Cale si z nich vybral ty nejvýraznější verše. Tak se stalo, že vznikla nová verze písně. Ať už šlo o Cohenovu, nebo Caleovu úpravu, Hallelujah později natočily stovky umělců ve více než 300 verzích.

V reakci na Calea se pak o tři roky později do coveru písně pustil také písničkář Jeff Buckley. Jeho provedení je považováno za jedno z nejlepších vůbec a v roce 2004 se objevilo v žebříčku časopisu Rolling Stones „500 nejlepších písní všech dob“ na 259. místě.

Mezi další známé umělce, kteří vytvořili vlastní coververzi Cohenovy písně, patří například Bob Dylan, Regina Spektor, Susan Boyle, Bon Jovi, Bono, Justin Timberlake nebo Rufus Wainwright.

Poslední zmiňovaný zajistil písni ještě větší popularitu na začátku nového tisíciletí, kdy se objevila v soundtracku k animovaném filmu Shrek (přímo ve filmu ovšem zní Caleova nahrávka z roku 1991). „Je to snadná píseň na zpívání. Melodie je téměř liturgická a vyvolává náboženské cítění. Je očisťující,“ řekl o písni Wainwright.

Leonard Cohen v rozhovoru pro CBC Radio v roce 2009 uvedl, že množství coverů jeho písně vnímá jako „ironické a zábavné“ s ohledem na to, že jeho nahrávací společnost Hallelujah nechtěla vůbec vydat.

„Zrovna jsem četl recenzi na film Watchmen, ve kterém píseň hraje, a recenzent napsal – ‚Můžeme prosím zakázat Hallelujah ve filmech a televizních pořadech?‘ A já to cítím trochu podobně. Myslím, že je to dobrá píseň, ale možná ji zpívá až moc lidí,“ poznamenal tehdy Cohen.

V roce 2012 pak v dalším rozhovoru řekl, že je rád, že je jeho píseň populární, ačkoliv občas přemýšlí nad tím, jestli by se neměl přimluvit za to, aby se používala méně.

Poslechněte si originál písně od Leonarda Cohena i coververze známých muzikantů. Vybrali jsme pro vás čtyři.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme