Dalajlama se setkal s Kiskou, postavil se za muslimy a pobouřil čínskou ambasádu

Těsně před plánovanou návštěvou Česka přijel duchovní vůdce dalajlama na Slovensko. Jeho návštěva pobouřila tamní čínskou ambasádu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Andrej Kiska a dalajlama se potkali v Bratislavě

Prezident Andrej Kiska a dalajlama se potkali v Bratislavě | Foto: Kancelária prezidenta SR

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se v neděli setkal se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou a s několika dalšími politiky. Na v pořadí třetí návštěvu Slovenska dorazil dalajlama v sobotu.

Slovenští politici se s dalajlamou sešli soukromě, nikoliv v rámci svého oficiálního programu. "Buddhismus je pro mě filozofie o tom, jak bychom měli žít. Smyslem života je pomoc druhým, obětování pro druhé. Ten, kdo dbá o vlastní štěstí, bývá často nešťastný a nejšťastnější jsou ti, kteří dbají o štěstí druhých," řekl podle listu Denník N Kiska u příležitosti schůzky s dalajlamou v restauraci televizní věže Kamzík na malokarpatském okraji Bratislavy.

Dalajláma přijede v říjnu do Prahy, vystoupí na konferenci Forum 2000

Číst článek

Ráno se s dalajlamou v jednom z hotelů ve slovenské metropoli společně sešli tři poslanci parlamentu včetně místopředsedkyně sněmovny za opoziční stranu Sloboda a Solidarita Lucie Ďurišové Nicholsonové a europoslance za neparlamentní Stranu maďarské komunity Pála Csákyho. Dalajlama podle jednoho ze zúčastněných poslanců na schůzce hovořil i o někdejším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. Představitelé slovenské vlády schůzku s dalajlamou podle dostupných informací v plánu neměli.

Čínská ambasáda byla proti

Dalajlama během neděle kromě plánované veřejné přednášky vystoupil před členy akademické obce bratislavské Univerzity Komenského. Ta mu během jeho první návštěvy Slovenska v roce 2000 udělila čestný doktorát. Tentokrát rektor univerzity Karol Mičieta ocenil dalajlamu pamětným prstenem. Dalajláma v projevu uvedl, že lidé se musejí naučit být empatičtí a ohradil se proti označování muslimů za teroristy.

Návštěvu tibetského duchovního vůdce již předem odsoudila čínská ambasáda na Slovensku. "Schůzka slovenských státních představitelů s dalajlamou není v souladu s principem jedné Číny, který Slovenská republika vždy dodržovala, výrazně poškozuje vzájemnou politickou důvěru a bilaterální vztahy Číny a Slovenska, ničí přátelskou spolupráci mezi oběma zeměmi, jakož i vlastní zájmy Slovenska," uvedlo v prohlášení velvyslanectví Číny. Dodalo, že dalajlamovým záměrem je prostřednictvím schůzek s politiky zvyšovat vliv v zájmu "tibetské nezávislosti".

Dalajlamova třídenní návštěva Slovenska skončí v pondělí, kdy se duchovní vůdce přesune do Prahy. V české metropoli se zúčastní konference Forum 2000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme