Další ochlazení vztahů mezi USA a Ruskem: Rusko pozastavilo spolupráci s USA v jaderné energetice

Rusko pozastavilo spolupráci s USA při jaderném a energetickém výzkumu. Nařízení vydal předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv. Jedná se o další oblast, ve které země přerušily spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na návštěvě jedné z moskevských volebních místností.

Vladimir Putin na návštěvě jedné z moskevských volebních místností. | Zdroj: Reuters

Smlouva o společném výzkumu v jaderné a energetické oblasti byla uzavřena v roce 2013. Rusko ji podle vládních informací pozastavilo v reakci na omezení, která americká strana zavedla na spolupráci v jaderné energetice. Tato omezení byla součástí sankcí, které Washington vyhlásil po ruské anexi Krymu předloni na jaře.

Také ruská státní agentura Rosatom zároveň pozastavuje výzkumné projekty s ministerstvem energetiky Spojených států. Agentura s ministerstvem spolupracovala od roku 2010. Podle dostupných informací šlo hlavně o výzkum zaměřený na přeměnu vysoce obohaceného uranu z ruských výzkumných reaktorů na méně obohacené uranové palivo. O důvodu přerušení spolupráce se informace ruské vlády nezmiňují.

Putin pozastavil dohodu s Američany o likvidaci plutonia. Rusko se cítí ohroženo

Číst článek

Obě smlouvy jsou pouze pozastaveny, nejsou vypovězeny. Podle prohlášení ruské vlády se spolupráce může obnovit, „jakmile pro to bude důvod v kontextu celkových vztahů s USA“.

Nejedná se o první oblast, ve které Rusko pozastavilo spolupráci se Spojenými státy. Už v v pondělí podepsal ruský prezident Vladimír Putin dekret o pozastavení platnosti smlouvy s USA o likvidaci plutonia. Příčinnou jsou podle Kremlu nepřátelské akce Washingtonu proti Rusku. Podle smlouvy z roku 2010 se USA a Rusko zavázali, že se zbaví 34 tun vysoce radioaktivního plutonia. To by stačilo k výrobě 17 tisíc jaderných bomb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme