Do Mosulu se už týden nedostaly zásoby jídla. Přichází i tuhá zima, varuje Reuters

Do severoiráckého Mosulu, kde probíhá od 17. října ofenziva proti ozbrojencům z takzvaného Islámského státu, se již téměř týden nedostaly zásoby jídla a paliva, uvedli místní obyvatelé. V oblasti přitom zavládlo chladné počasí a blíží se tuhá zima, poznamenala agentura Reuters. Odhaduje se, že v islamisty držených oblastech města žije přes milion lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenští zdravotníci Matěj Karlák a Oliver Valentovič pomáhají lidem v Iráku - irácký Mosul, listopad 2016 | Foto: Jorge Calzadilla

Podle iráckých velitelů získaly vládní jednotky kontrolu nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech.

Elitní irácké jednotky jsou jedinou silou, která vstoupila do Mosulu z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, šíitské milice pak ze západu.

Pomalejší postup armádních jednotek znamená, že se operace v Mosulu protáhne do zimy. Humanitární organizace už varovaly před hrozbami, se kterými se budou místní obyvatelé potýkat.

Jeden z mosulských obchodníků agentuře Reuters řekl, že dodávky paliva a potravin se do města nedostaly již od minulé neděle. Jídlo podle něj zdražilo a rovněž benzín je třikrát dražší.

Lidé v Mosulu jsou bez pitné vody. Dopad bude katastrofální, říká představitelka OSN

Číst článek

„Neteče voda, ceny potravin vzrostly a je hrozná zima. Bojíme se, že dny, které přijdou, budou ještě horší," uvedl obchodník.

Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

Ze vzduchu operaci podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Islamisté Mosul obsadili v roce 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme