Dopis, který změní Evropu. Británie spouští brexit

Britská premiérka Theresa Mayová dnes aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájí tak odchod své země z Evropské unie. Má se za to, že od tohoto okamžiku je takzvaný brexit nevratným krokem. Samotná oficiální jednání se zbytkem Evropské unie o podobě zániku britského členství by měla začít v květnu nebo červnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Theresa Mayová při podpisu článku 50 Lisabonské smlouvy 28. března 2017 | Foto: Reuters

Startovním výstřelem brexitu bude tzv. notifikace o aktivaci článku 50, kterou premiérka Mayová pošle předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Rozvrh „evropského prezidenta“ Tuska počítá s převzetím dopisu ve 13.20, následovat bude tisková konference.

Dneškem začne běžet dvouletá lhůta pro oficiální rozhovory mezi britskou vládou a unijními vyjednavači.

Hledá se kompromis ohledně samotného zániku britského členství a nová smluvní podoba vzájemných vztahů s důrazem na volný obchod.

Theresa Mayová v minulosti opakovaně zdůraznila, že kdyby Británie zůstala součástí unijního vnitřního trhu, znamenalo by to, že z Evropské unie vlastně vůbec neodejde.

Sporných bodů je před začátkem jednání celá řada. Britský kabinet například dopředu zpochybňuje závěrečný účet za vystoupení z EU. Ten by se podle Bruselu mohl vyšplhat na zhruba 50 miliard liber.

Premiérka Mayová dnes oficiálně spustí proces odchodu Velké Británie z Evropské unie (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme