Druhá prezidentská debata v USA: 'neamerické' vězení pro Clintonovou, Trump odvracel nařčení ze sexismu

Souboj o křeslo v Bílém domě pokračoval druhou debatou. Ta se v našem časovém pásmu vysílala v pondělí nad ránem. Republikánský kandidát odvracel kritiku, která se na něj snesla po zveřejnění nahrávky s jeho vulgárními výroky o ženách. Trump prohlásil, že Clintonová by měla být odsouzena k trestu vězení za to, že ve funkci ministryně zahraničí využívala soukromý e-mail k pracovním účelům. Řešila se reforma zdravotnictví i daňové zákony. Na závěr kandidáti museli říci jeden o druhém něco hezkého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová s Donaldem Trumpem při debatě v St. Louis | Foto: Reuters

Druhá debata mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem tentokrát probíhala na Washingtonově univerzitě v Saint Louis. Její koncept se od prvního duelu obou kandidátů lišil.

Trump má další problém. Obscénní výroky o ženách potvrdil Washington Post

Číst článek

Větší prostor tentokrát měli diváci, kteří pokládali polovinu otázek. Zbytek dotazů vznesli moderátoři – matador stanice CNN Anderson Cooper a zkušená zpravodajka ABC News Martha Raddatzová.

Komise pro prezidentské debaty na rozdíl od prvního duelu předem nezveřejnila témata diskuse – vycházelo se ale ze současného veřejného dění a záležitostí, které hýbou světem sociálních sítí. Za vítěze debaty označil průzkum televize CNN Clintonovou. Dominovala podle názoru 57 procent dotázaných.

Trump se za vulgarity opět omluvil

Veřejnými diskusemi v poslední době pulzuje zejména další skandál republikánského kandidáta. Odstartoval ho list The Washington Post, který zveřejnil videozáznam z roku 2005. Trump na něm obscénním způsobem hovoří o ženách.

„K ženám chovám velký respekt. Byly to řeči z šatny, na které nejsem hrdý," uvedl republikánský kandidát při debatě na svou obranu. Podle Clintonové videonahrávka jen potvrzuje, že Trump není vhodným člověkem pro prezidentskou funkci.

Viceprezidentští kandidáti se střetli ohledně výroků Trumpa. Republikán Pence se ho nezastal

Číst článek

Někteří republikáni kvůli incidentu dokonce volali po stáhnutí Trumpa ze souboje o Bílý dům. Podporu kandidátovi odřekla řada důležitých lídrů strany, včetně senátora Johna McCaina.

Republikánský kandidát také uvedl, že by se Clintonová měla stydět, protože to byl její manžel, kdo v minulosti zneužíval ženy. „U mě to byly jen slova, u něj činy," řekl na adresu Billa Clintona. Před debatou se také sešel s některými ženami, které bývalého amerického prezidenta obviňují z obtěžování, pozval je i do hlediště.

Vězení pro Clintonovou

Řeč opět přišla i na e-mailovou aféru Clintonové. Republikánský prezidentský kandidát prohlásil, že by jeho demokratická soupeřka měla být za to, že ve funkci ministryně zahraničí využívala soukromý e-mail k pracovním účelům, odsouzena. „Pokud budu zvolen prezidentem, jmenuji zvláštního prokurátora k vyšetření Clintonové v otázce používání osobního e-mailu k pracovním účelům, protože ohrozila národní bezpečnost," řekl v debatě Trump.

Kandidáti jeden druhého nešetřili, Trump opět připomněl e-mailovou aféru své rivalky | Foto: Reuters

Pohrůžku vězením označila agentura AP za "bezprecedentní porušení amerických politických zvyklostí". Slova republikánského kandidáta podle AP vyvolala široké odsouzení mezi demokraty a republikány, kteří chování Donalda Trumpa označili za "neamerické".

„V USA nehrozíme politickým oponentům vězením, ale Donald Trump se tak chová. Slibuje, že zneužije sílu svého úřadu," napsal na Twitteru bývalý americký ministr spravedlnosti Eric Holder. Republikánský volební štáb je ale podle amerických médií na Trumpův kontroverzní výrok hrdý. Video s touto části nedělní debaty rozeslal na sociální síť Twitter, kde ho pochválily desetitisíce Trumpových stoupenců.

Clintonová zopakovala, že používání osobního e-mailu v úřadu byla chyba. „Nebudu se vymlouvat," řekla Clintonová. „Ale je důležité říct, že zazněla zavádějící obvinění - neexistují důkazy, že se někdo dokázal nabourat do serveru, který jsem používala," dodala.

Clintonová: Rusko ovlivňuje volby

Dalším z témat byla i státní bezpečnost. Demokratická kandidátka opět upozornila na problematiku kybernetických útoků. Třeba Rusko se podle ní snaží ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb ve prospěch jejího republikánského soupeře. Prý tak činí hackerskými útoky na servery Demokratické strany.

„Nikdy v dějinách Spojených států amerických jsme nebyli v takové situaci, že by se nějaká zahraniční mocnost tolik snažila ovlivnit výsledek našich voleb,“ řekla Clintonová.

Kritika Obamacare a milé slovo na závěr

„Obamacare je absolutní katastrofa. Pokud vás nesrazí náklaďák, nikdy se vám peníze nevrátí," kritizoval Trump reformu zdravotnictví, která v USA proběhla za prezidenta Obamy. Clintonová mu oponovala a uvedla, že nový systém není bezchybný - tisíce lidí se ale díky němu dostanou ke kvalitní lékařské péči.

Posledním úkolem od nerozhodnutých voličů pro kandidáty byla otázka, zda jeden o druhém mohou říct něco pozitivního. Clintonová pochválila Trumpovy děti. „Respektuji je, jsou nesmírně schopné a oddané - a to o něm říká hodně," uvedla. Její rival ji naoplátku ocenil za to, že se nikdy nevzdává a jde si za svým.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme