Druhý pokus o mír. Kolumbijská vláda a povstalci podepsali novou dohodu

Kolumbijská vláda a levicoví povstalci z FARC oznámili uzavření nové mírové dohody. Předchozí smlouvu Kolumbijci odmítli v říjnovém referendu. Vláda i guerilla údajně nově zohlednily připomínky několika různých skupin. Informovala o tom agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos získal za původní dohodu Nobelovu cenu za mír | Foto: Reuters

Vláda a skupina FARC tvrdí, že do nové smlouvy zapracovaly poznámky mimo jiné i od opozice a církevních vůdců.

„Vyzýváme Kolumbii a mezinárodní společenství k podpoření a rychlé implementaci nové dohody, abychom mohli nechat tragédii války v minulosti,“ stojí ve společném prohlášení obou stran. „Mír už nemůže dále čekat.“

‚Kolumbie se vrátí do války.‘ Mírovou dohodu s FARC voliči v referendu těsně odmítli

Číst článek

Původní dohodu podepsal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos koncem září. Předcházely jí čtyři roky jednání v Havaně. Podle kritiků ale byla příliš shovívavá k povstalcům a Kolumbijci ji začátkem října v referendu těsně odmítli.

Prezident Santos, který za snahu ukončit přes půlstoletí trvající ozbrojený konflikt letos získal Nobelovu cenu za mír, potom prodloužil příměří s rebely až do konce letošního roku a zahájil jednání o nové dohodě. Doufá, že se mu tak podaří sjednotit rozdělený národ.

Martin Balucha, mah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme