Dubaj staví kilometr vysoký mrakodrap. Nejvyšší budova světa bude plná zahrad a lákadel pro turisty

Všechny nejvyšší stavby světa za pár let už nebudeme hledat ani ve Spojených státech, ani v Číně nebo Japonsku, ale na Blízkém východě. Vůbec nejvyšší mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji už brzy překoná nová budova v saúdské Džiddě. Mezitím ale v Dubaji vyroste nejvyšší věž světa, vysoká může být až jeden kilometr. Spojené arabské emiráty tento týden oficiálně zahájily její výstavbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátorka Zita Senková: Z Dubaje mě bolí za krkem | Foto: Zita Senková

Jak přesně vysoká věž bude, se zatím neví. Dubajské úřady prozradily jen tolik, že bude o kus vyšší než Burdž Chalífa. Podle arabských médií to bude nejmíň o sto metrů, což by znamenalo minimálně 930 metrů. To je pro představu víc než 9 věží plzeňské katedrály svatého Bartoloměje nebo tři komíny chvaletické elektrárny nad sebou. Rodící se mrakodrap v saúdskoarabské Džiddě bude ale možná ještě větší - na výšku má mít přes kilometr.

Květ lilie dvakrát levnější než tunel Blanka

Nová věž v Dubaji zatím nemá jméno. Španělsko-švýcarský architekt Santiago Valls se prý inspiroval květem lilie. Věž má připomínat minaret ukotvený k zemi kabely, které kolem ní vytvářejí takový závoj. Uvnitř bude luxusní hotel, většina věže ale nebude obytná - tím se bude lišit od mrakodrapů.

Mají na ní být závěsné zahrady, vyhlídkové terasy a další atrakce pro turisty. Stavba by měla být do čtyř let a podle dubajských médií bude stát v přepočtu 24 miliard korun - pro srovnání pražský tunel Blanka vyšel o 20 miliard dráž.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme