Dvě desítky českých policistů odjely do Bulharska. Budou hlídat vnější hranici Evropské unie

Dvacítka českých policistů se vydala posílit pohraniční stráž na bulharsko-srbské hranice. V oblasti kolem hraničního přechodu Kalotina budou na bulharské straně bránit vnější hranici Evropské unie proti ilegálním migrantům. Je to první mise, kterou Česko vysílá v rámci nové Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České policisty na letišti Václava Havla v Praze vyprovodil na misi do Bulharska policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Pavel Novák

Čeští policisté si s sebou do Bulharska vezou vlastní služební zbraně. Od bulharských kolegů dostanou na místě k dispozici auta s termovizí a také přístroje pro sledování terénu ve tmě.

Zatím má mise českých policistů v Bulharsku trvat 44 dní. Na základě dvoustranných dohod působí několik desítek českých policistů také na hranicích v Maďarsku a v Makedonii. 15 dalších odletí v nejbližší době také do Srbska.

České policisty na letišti Václava Havla v Praze vyprovodil na misi do Bulharska policejní prezident Tomáš Tuhý.

České policisty na letišti Václava Havla v Praze vyprovodil na misi do Bulharska policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Pavel Novák

Část policistů bude kontrolovat lidi a auta na hraničním přechodu. Jiní budou sledovat pohyb na takzvané zelené hranici. Už na svoji třetí misi do zahraničí odjela do Bulharska poručice Iveta Kočí ze Stráže pod Ralskem. Pomáhala hlídat hranice už ve Slovinsku a v Makedonii.

„Co nás čeká? To znamená, že budeme také patrolovací hlídka. Jaké množství migrantů tam bude, to teď nedokážu odhadnout,“ uvedla policistka Kočí.

Do Bulharska odjel také specialista na rozpoznávání padělaných dokladů a psovod s dvouletou fenkou Ormou. Ta se může uplatnit při vyhledávání osob schovaných třeba ve vozidlech.

Dvě desítky českých policistů odjely do Bulharska | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme