Dvojitý trest pro Navalného. Za nepovolenou demonstraci dostal 15 dní ve vězení a pokutu

Ruský soud potrestal opozičního lídra Alexeje Navalného 15 dny vězení za neuposlechnutí výzvy policisty při nedělních protivládních protestech. Za výzvy k účasti na nepovolené akci mu pak byla vyměřena pokuta 20 000 rublů, tedy v přepočtu necelých devět tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj | Zdroj: Reuters

Moskevský přestupkový soud konstatoval, že Navalnyj jako organizátor veřejně vyzýval občany, aby vyšli na Tverskou ulici - tím zkomplikoval dopravu a narušil veřejný pořádek. Navalnyj vinu odmítl.

Nečekaně dostal dva tresty v rychlém sledu za sebou, přestože jeho obhájkyně Olga Michajlovová v druhém případě žádala několikadenní odklad, aby měla čas prostudovat obvinění a připravit obhajobu.

V Rusku to vře. V ulicích měst po celé zemi demonstrovaly desetitisíce lidí. Zatčených jsou stovky

Číst článek

Soud to zamítl a Navalnému k pokutě přidal patnáctidenní vězení. To znamená, že pokud se Navalnyj v průběhu půl roku dopustí dalšího podobného přestupku, čeká ho trestní řízení a pravděpodobně několikaleté uvěznění. To by mu znemožnilo kandidovat příští rok v prezidentských volbách.

Na demonstrace proti korupci v Moskvě, Petrohradu a dalších velkých městech přišly desítky tisíc lidí, převážně mladých.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov označil nedělní akce za provokace. „Občané mají právo na veřejné shromažďování, musí ale postupovat v souladu se zákonem, který k mítinkům vyžaduje souhlas místních úřadů," řekl.

Podle jeho slov organizátoři akce ke svým cílům zneužili mládež, které za účast na demonstracích zaplatili.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Martin Dorazín, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme