Egypt zahájil drastické reformy, zdražily pohonné hmoty a měna se propadla o desítky procent

Až o polovinu skokově podražily v Egyptě benzín a nafta. Země vykročila na cestu bolestivých reforem a Egypťané musejí podle vlády zatnout zuby. Den před zdražením pohonných hmot navíc devalvovala egyptská libra o 50 procent. Zavedení plovoucího směnného kurzu je jednou z podmínek Mezinárodního měnového fondu, od kterého Egypt žádá masivní půjčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tankování, nafta, benzín | Foto: Fotobanka Pixabay

„Zajel jsem k pumpě doplnit si nádrž a přísahám, že tohle překvapení jsem nečekal. Zdražení benzínu přišlo z čistého nebe. Teď porostou ceny úplně všeho. Vsadím se, že všechno bude dvakrát i třikrát dražší,“ stýská si káhirský taxikář Átif.

Litr benzinu podražil v přepočtu z asi 4,50 Kč na 7 korun, přičemž měsíční plat mnohých Egypťanů nedosahuje v přepočtu ani 2000 korun. Pro režim prezidenta Abd al-Fattáha Sísího půjde o velkou zkoušku popularity. Zatím ale vláda má relativně silnou pozici, kterou si upevnila skrze bezpečnostní a vojenský aparát.

Egyptská vláda chce v nejbližších dnech podepsat dohodu s Mezinárodním měnovým fondem. Během tří let si půjčí 12 miliard dolarů. Další podmínkou je zavedení daně z přidané hodnoty a omezení dotací.

Pokud Egypťané ještě zchudnou, mohou se vydat do Evropy

Země se delší dobu potýká s propadem příjmu tvrdé měny, což souvisí třeba s propadem turistiky. Egypt také nenabízí dostatek vzdělaných pracovníků. Firmy, které by v zemi chtěly investovat, proto nenacházejí kvalifikovanou pracovní sílu.

Egypťané už nyní tvoří velkou část nelegální migrace do Evropy a pokles životní úrovně by mohl vést k dalšímu posílení migračního proudu.

Štěpán Macháček, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme