Egyptská Alexandrie byla největším centrem vzdělanosti. Dnes je pohřbená pod moderní zástavbou

REPORTÁŽ. Egyptská Alexandrie zůstává trochu nezaslouženě ve stínu pyramid nebo chrámu v Luxoru. Druhé největší město Egypta přitom má co nabídnout. Někdejší centrum světové vzdělanosti leží téměř celé pod moderní výstavbou, přesto tam teď archeologové otevřeli novou naučnou trasu. Vede areálem starověké univerzity kolem přednáškových sálů i římského divadla. Zpřístupněná je nově i soukromá vila stará dva tisíce let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo v Alexandrii sloužilo jako aula zdejší univerzity.

Divadlo v Alexandrii sloužilo jako aula zdejší univerzity. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Pracujeme teď s ministerstvem turismu na propagaci Alexandrie jako turistického a historického místa. Měla by patřit mezi nejdůležitější turistické cíle Středomoří. Řešíme teď i zatím nedostatečné možnosti ubytování," řekl Českému rozhlasu alexandrijský guvernér Muhammad Sultán při otevření naučné trasy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egyptská Alexandrie byla největším centrem vzdělanosti antického světa. Nově otevřená naučná trasa ale přeci jen umožní do někdejší slávy aspoň nakouknout. V Alexandriin natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

„Tahle lokalita je naprosto unikátní, uvidíte tady antickou univerzitu s posluchárnami. Oživíme teď i projekty, které se zastavily. Chceme zpřístupnit už deset let uzavřené Řecko-římské muzeum," slíbil novinářům egyptský ministr památkové péče Chálid Inání.

Zbytky obytných domů staré Alexandrie. | Foto: Štěpán Macháček

„Původně tady chtěli postavit budovu guvernorátu, protože je to místo v centru města, navíc vedle hlavního nádraží. Když začali zatloukat takové betonové piloty, tak se pilota najednou propadla několik metrů hluboko," vzpomíná na objevení římského divadla a dalších staveb restaurátorka Ewa Barandowská.

Takzvaná Ptačí vila s krásnou mozaikovou podlaho - pod okolní zástavbou můžou být takových až stovky. | Foto: Štěpán Macháček

Polský tým totiž pracuje na místě od úplných začátků v 60. letech minulého století. Právě otevřená naučná trasa po archeologickém parku začíná u římského divadla, které je utopené hluboko pod okolními ulicemi.

V areálu jsou odkryté i římské lázně. | Foto: Štěpán Macháček

A kde že dneska vlastně je celá ta obrovská starověká Alexandrie? „No, ta je tady všude. Říká se, že ta královská část byla blíž k moři a při zemětřesení se propadla a dneska je pod vodou. To potvrdil francouzský výzkum, při kterém se v moři našla řada památek. Další čtvrti antické Alexandrie jsou tady všude kolem nás, pod těmi dnešními domy," říká polská restaurátorka.

Mozaika podlahy takzvané Ptačí vily. | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme