Eurokomisař vyzval Česko k větší pomoci s migranty. Itálii a Řecku dochází trpělivost

Do Itálie za prvních deset měsíců letošního roku dorazilo přes 155 tisíc žadatelů o azyl, tedy více než za celý loňský rok. Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos v této souvislosti vyzval země takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, aby se zapojily do schváleného programu přerozdělování migrantů. Zároveň ostatní unijní země vybídl, aby v tomto programu pokračovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělka bylo na cestě z Libye do Itálie z vratkých člunů převezeno do bezpečí přes 10 000 lidí (ilustrační). | Foto: Fotobanka Profimedia

Eurokomisař to napsal v dopise členským státům unie, o kterém v pondělí informovala italská tisková agentura ANSA.

Avramopulos na členy EU opakovaně naléhá, aby více podpořili realizaci loni schváleného přerozdělení 160 tisíc osob, které o azyl požádaly v Itálii a v Řecku. Země ze střední a východní Evropy ale plán "přerozdělování podle kvót" od počátku odmítaly. Dvouletý program je nyní za polovinou a země EU celkově převzaly ani ne 6 tisíc osob.

Pomoc střední Evropy by podle eurokomisaře umožnila předejít "logistickým problémům v Itálii a v Řecku". Právě zde většina uprchlíků pocházejících nejčastěji z Afriky a Blízkého východu vstupuje na půdu Evropské unie.

Itálie: Další takový rok nezvládneme

Italský premiér Matteo Renzi již ke konci října prohlásil, že další rok jako ten letošní by byl pro zemi neúnosný. Také pohrozil EU, že Itálie přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí unijní státy s uprchlíky nepomůžou.

Ještě dál šel před týdnem řecký ministr pro migraci Janis Muzalas, když visegrádskou čtyřku v řecké televizi obvinil ze sabotování evropského plánu přerozdělování uprchlíků.

„Rozhněváni říkáme, že Evropa by měla konečně respektovat své závazky," řekl Muzalas. Jarní dohoda EU s Tureckem migrační vlnu v této oblasti výrazně omezila, v Řecku jsou však stále desetitisíce lidí, kteří dorazili do té doby.

Eurokomisař Avramopulos dál vidí řešení v celounijním programu, do kterého by se zapojily i Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Ve svém dopise napsal, že pokud jde o přesídlování žadatelů o azyl, je unie "stále daleko" od naplnění svých cílů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme