Europarlament a členské státy se po ‚těžkém maratonu‘ shodly na rozpočtu. Víc peněz půjde na migrační krizi

Vyjednavači členských zemí Evropské unie a europarlamentu našli v noci na čtvrtek kompromis nad podobou rozpočtu unie pro příští rok. Oznámily to slovenské předsednictví i europarlament. Návrh počítá se 157,88 miliardy eur, v přepočtu tedy asi 4,26 bilionu korun, v závazcích a 134,49 miliardy eur, přibližně 3,63 bilionu korun v platbách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropa, evropský parlament, EU, Evropská unie

Evropa, evropský parlament, EU, Evropská unie | Foto: European Parliament

„Potřebovali jsme 18 hodin intenzivních jednání - těžký maraton," poznamenal podle tiskové zprávy slovenský státní tajemník a hlavní vyjednavač předsednické země Ivan Lesay.

Dosažený kompromis podle něj odráží priority Evropské unie včetně řešení migrace a snahy bojovat s jejími příčinami, ale také podporuje investice a hospodářský růst. „A respektuje trvající snahu členských zemí konsolidovat jejich veřejné finance," poznamenal.

Systém ETIAS bude bránit před vstupem 'nebezpečných osob'. Povolení pro vstup do EU bude povinné i pro Brity

Číst článek

Nyní dohodnutou podobu unijního rozpočtu pro příští roky by měly členské stát formálně odsouhlasit 29. listopadu a plénum europarlamentu 1. prosince.

Slovenské předsednictví uvedlo, že na zvládání migrační krize a posílení evropské bezpečnosti půjde příští rok o 11,3 procenta více evropských peněz než letos. Použity mají být na pomoc s přesídlováním, vznik přijímacích center, na integrační opatření a také na financování návratů do svých zemí těch osob, které souhlas s pobytem v unii nezískají.

Pomohou také posílit ochranu hranice, prevenci kriminality, protiteroristické aktivity a ochranu klíčové infrastruktury.

Původní návrh Evropské komise předpokládal závazky ve výši 157,66 miliardy eur a platby 134,9 miliardy. Závazky představují odhodlání financovat budoucí útraty. Platby vyjadřují očekávání, kolik bude ten rok skutečně potřeba vydat peněz.

Členské země chtěly obě položky snížit, zatímco europarlament původně žádal jejich navýšení, v platbách například až na 138,03 miliardy eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme