Europoslanci žádají propuštění Čecha zatčeného v Súdánu. Unie má na Súdán páky

Evropský parlament vyzval k propuštění Čecha Petra Jaška zadržovaného v Súdánu. Jašek je členem mezinárodní organizace Hlas mučedníků, která dokumentuje pronásledování křesťanů. Jašek jel do Súdánu předat finanční dar křesťanským představitelům. Súdánské úřady ho ale loni v prosinci zadržely za protistátní činnost. Rodina zatčeného Čecha kvůli diplomatickým jednáním nejprve požádala o informační embargo. Pak se ale obrátila s žádostí o pomoc na europoslance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Súdánu Umar Bašír, předseda Strany národního kongresu | Zdroj: Reuters

„Samozřejmě že Evropská unie má páky. Protože například Súdánu poskytuje rozvojovou pomoc,“ uvedl šéf právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda z KDU-ČSL, který vyzval súdánskou vládu k propuštění Petra Jaška.

Na porušování lidských práv v Súdánu dlouhodobě upozorňuje řada nevládní organizací. Súdánského prezidenta Umara Bašíra obviňuje Mezinárodní trestní soud ze spáchání genocidy a zločinů proti lidskosti v Dárfúru.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme