Evakuační konvoj v Sýrii zasáhl výbuch. Na místě jsou mrtví

Zraněné i mrtvé si v sobotu vyžádala exploze, která zasáhla evakuační konvoj s šíity na předměstí syrského Aleppa. Uvedly to vládní i opoziční zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský povstalecký bojovník stojí při autobuse, který převážel lidi z obležených vesnic Kefrája a Fúa

Podle exilové organizace ochránců lidských práv SOHR i podle syrských vládních zdrojů explodovalo auto naložené výbušninami. Zasažen byl konvoj s desítkami autobusů, které přepravují většinou šíitské obyvatele dvou evakuovaných vesnic. Podle syrské státní televize zemřelo při útoku 39 lidí.

V Sýrii se evakuují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. Výměna se ale zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod.

Výměna se týká šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, a měst Zabadání a Madájá, obléhaných spojenci syrské armády. Autobusy z obléhané šíitské enklávy mířily přes povstalecké území do Aleppa, které je pod kontrolou syrského režimu.

Vláda naopak umožnila odjezd tisíců povstalců, jejich rodin a dalších civilistů z obklíčených města Madája a Zabadání nedaleko Damašku. Autobusy s těmito lidmi přecházejí přes vládou kontrolované území do provincie Idlib. Povstalci tvrdí, že se nucenou evakuací vláda zbavuje svých oponentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme