Evropská unie hrozí Rusku a syrskému režimu sankcemi, pokud nezastaví zabíjení v Aleppu

Ministři zahraničí Evropské unie důrazně vyzvali Rusko a syrský režim, aby ukončily bombardování Aleppa. Pokud tak neučiní, je unie podle nich připravená přikročit i k uvalení sankcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské Aleppo opět terčem bombardování. Vojenské letouny intenzivně útočily na povstalecké části města | Foto: Reuters

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD mají Rusko a režim prezidenta Bašára Asada čas dva až tři týdny, aby výzvu k ukončení zabíjení vyslyšely a bombardování zastavily.

„Pokud by pokračovalo vyvražďování východní části Aleppa, tak budeme hledat další nástroje, a to včetně sankcí," přiblížil Lubomír Zaorálek. Případné sankce by se podle něj měly týkat konkrétních osob odpovědných za události v Aleppu.

„Nemyslí se tím sankce, na které by doplatilo obyvatelstvo, ale které by cílily přesně na osoby nesoucí odpovědnost za pokračující bombardování," dodal ministr.

Z neděle na pondělí přitom Aleppo zažívalo velmi intenzivní bombardování, veřejností otřásla zejména zpráva o zabití hned 14 členů jedné rodiny. Informovala o tom stanice BBC. V pondělí večer následně Rusko oznámilo „humanitární pauzu" v útočení. Dojít by k ní mělo ve čtvrtek. Podle BBC mezi 8 hodinou ranní a 4 hodinou odpoledne nebudou Moskva ani Damašek na město útočit. Civilisté tak prý budou mít čas na opuštění města.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme