Exhumace Kaczyńského připomněla jagellonskou kletbu: po otevření hrobky Kazimíra zemřelo 15 lidí

V polském Krakově v noci skončila exhumace bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Teď už jejich ostatky zkoumá mezinárodní tým odborníků. Snaží se ověřit příčiny smolenské letecké havárie z roku 2010. Exhumace ale připomněla jiný případ, kdy se na krakovském hradu Wawel otevíral hrob a pro účastníky to zřejmě mělo smrtelné následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V polském Krakově v noci skončila exhumace bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky (ilustrační foto) | Foto: Reuters

O jagellonské kletbě se mluví proto, že v roce 1973 otevřeli hrobku krále Kazimíra Jagellonského a do 10 let bylo 15 účastníků, vědců, historiků, mrtvých. Všichni ve středním věku, do té doby zdraví.

To celkem pochopitelně vzbudilo silné podezření, že se stalo něco mimořádného a začalo se mluvit o jagellonské „kletbě" nad těmi, kteří narušili věčný klid zemřelého panovníka.

Třetina Poláků i po pěti letech vidí za tragédií ve Smolensku spiknutí

Číst článek

Později se ukázalo, že všichni účastníci zemřeli na různé choroby. Společným jmenovatelem byla ale zřejmě přítomnost nebezpečných plísní - hlavně aspergillus flavus, která může vést k chorobným stavům i rakovině. Celý případ popsal v knížce Kletby, mikroby a učení krakovský novinář Zbigniew Šwiech.

Pro exhumace platí obecně přísná pravidla. Mají se provádět v noci, nejlépe nad ránem, pokud to není nutné z důvodu nějakého naléhavého vyšetřování, tak mezi říjnem a dubnem, kdy je chladněji. Samozřejmě vždycky se mají exhumace provádět pod dozorem okresního hygienika, který je musí povolit.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme