Fajn chlap, těším se na další setkání, řekl Trump. V Bílém domě se sešel s Obamou

Donald Trump ve čtvrtek dorazil do Bílého domu, aby se sešel se stávajícím prezidentem Spojených států Barackem Obamou. Během hodinu a půl dlouhého setkání spolu prý mluvili o domácí i zahraniční politice a probrali některé organizační věci. Prezident Obama po setkání uvedl, že měli „skvělou konverzaci“. Jeho hlavní prioritou je prý hladký průběh předání moci tak, aby Trump mohl být úspěšným prezidentem. „Pokud uspěje, uspěje i naše země,“ řekl. Trump do funkce oficiální nastoupí 20. ledna 2017.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump se sešel se současným americkým prezidentem Barackem Obamou | Zdroj: Reuters

„Povzbudilo mě, že Donald Trump chce na mnoha problémech, kterým naše země čelí, spolupracovat s mým týmem. Je to důležité pro nás všechny – přiblížit se a spolupracovat,“ řekl po schůzce Obama.

„Michelle měla možnost setkat se s budoucí první dámou. Měli jsme skvělou konverzaci a chceme se ujistit, že se cítí vítaní,“ dodal.

Klimatické změny jsou hoax, očkování způsobuje autismus. Názory Trumpa straší vědce

Číst článek

Trump na tiskové konferenci řekl, že současného prezidenta respektuje. „Diskutovali jsme o různých situacích, některé skvělé, některé složité. Těším se na další jednání s prezidentem v budoucnu,“ uvedl. Jejich schůzka byla původně plánovaná na deset minut, protáhlo se ovšem na hodinu a půl. Podle Trumpa mohli mluvit ještě mnohem déle.

Obama a Trump se sami tváří tvář prakticky nikdy před tím nesetkali. Republikán v minulosti vedl hnutí, které zpochybňovalo Obamovu americkou národnost.

Současný americký prezident zase podporoval v prezidentském klání Hillary Clintonovou a o Trumpovi řekl, že nemá povahu na to, aby byl prezidentem, a je nepřipravený na to mít přístup k jaderným kódům USA.

I přes neshody chce Obama zajistit dobrý průběh předání moci Donaldu Trumpovi. Chce se řídit i tím, jak sám moc před osmi lety přebíral.

„Osm let nazpět jsme měli s prezidentem Bushem hodně neshod, ale jeho tým nemohl být víc profesionální nebo víc laskavý v zajištění hladkého předání moci. Proto jsem svému týmu řekl, aby následoval příklad, který tým prezidenta Bushe nastavil,“ uvedl ve středu Obama.

Trump připravuje vládu. Křesla si nejspíš rozeberou věrní podporovatelé, kandidátů ale není mnoho

Číst článek

Po čtvrtečním setkání zamířil Trump na schůzku s předsedou Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Paulem Ryanem, kterého několikrát během své kampaně kritizoval jako slabého vůdce.

Nově zvolený budoucí prezident Spojených států přiletěl do Washingtonu z New Yorku, kde sledoval průběh voleb a oslavoval své vítězství.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme