FBI připomněla Clintonovu kontroverzní milost. Může krok poškodit Hillary v boji o Bílý dům?

Federální úřad pro vyšetřování zveřejnil týden před americkými prezidentskými volbami dokumenty z dávno uzavřeného případu kontroverzní milosti. Bill Clinton ji v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému sponzorovi Demokratické strany Marcu Richovi. Štáb demokratické kandidátky vyjádřil údiv nad nečekaným krokem FBI, který během vrcholící volební kampaně může Hillary Clintonové uškodit. Podle úřadu bylo zveřejnění dokumentů dílem náhody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední debata kandidátů na amerického prezidenta Hillary Clintonové a Donalda Trumpa

Poslední debata kandidátů na amerického prezidenta Hillary Clintonové a Donalda Trumpa | Zdroj: Reuters

„Pokud to není dáno nějakou stanovenou lhůtou ze zákona, pak je podivné," pozastavil se nad postupem FBI mluvčí štábu demokratické kandidátky na prezidentku Brian Fallon. „Zveřejní teď FBI spisy o diskriminaci v Trumpových bytových komplexech v 70. letech?" dodal.

Na 129 stran „silně cenzurovaných“ dokumentů o Clintonově milosti se podle zpravodajské agentury AP objevilo na webu FBI v pondělí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Rozruch následoval až poté, co se o nich FBI zmínila na twitteru. FBI podle svých zástupců zveřejnil dokumenty automaticky na základě dřívější žádosti, načasování je prý dílem náhody.

AP také dodala, že minulý měsíc FBI zveřejnila historické dokumenty o otci republikánského uchazeče Fredu Trumpovi.

Kdo byl Marc Rich?

Finančník Rich se stal legendou díky tomu, že v 60. a 70. letech zásadně přispěl k vytvoření promptního trhu s ropou, a sebral tím obchodování z rukou velkých ropných koncernů.

Do povědomí širší veřejnosti se ale dostal zejména tím, že jej Spojené státy v 80. letech obvinily z neplacení daní a nelegálních ropných obchodů s Íránem. Po tehdy největším obvinění z daňových úniků v historii USA zůstal Rich ve Švýcarsku a FBI jej zařadila na seznam nejhledanějších osob.

Prezident Clinton mu v lednu 2001, poslední den, kdy byl ve funkci, dal milost, za což byl obviňován z korupce. Agentura TASS připomněla, že Richova manželka později věnovala půl milionu dolarů na stavbu Clintonovy prezidentské knihovny. FBI případ zkoumala, ale v roce 2005 své vyšetřování uzavřela, aniž by kohokoliv obvinila. Sám Rich zemřel v roce 2013.

Pokračování kauzy kolem e-mailů Clintonové

Tábor demokratické kandidátky Clintonové v minulých dnech zaskočila také zpráva FBI o nálezu nového balíku elektronické pošty, kterou bývalá ministryně zahraničí odesílala oproti pravidlům ze svého soukromého poštovního účtu.

FBI objevil u Clintonové nové e-maily. Prozkoumáme, jestli nejsou tajné, oznámil

Číst článek

Přestože červencové vyšetřování obdobného prohřešku skončilo jen pokáráním, nikoli žalobou, kauza otevřená krátce před volbami vyvolala mezi demokraty šok a mezi republikány novou naději.

Trump podle průzkumů smazal několik procent ze ztráty na svou soupeřku a šance hodlá dál využít. Kandidát také vyzval ty voliče, kteří již využili možnost hlasovat a hlasovali pro Clintonovou, aby si špatné rozhodnutí rozmysleli a využili příležitosti změnit svoji volbu.

Clintonová naopak připomíná Trumpovo odmítání zveřejnit svá daňová přiznání, jakož i obvinění ze sexuálního obtěžování. „Strávil svůj život pomlouváním, ponižováním a napadáním žen," prohlásila na předvolebním shromáždění v Dade City.

Jeden z manažerů kampaně Clintonové, Robby Mook, pak znovu vyzval FBI, aby zveřejnila vše, co ví o Trumpových stycích s Ruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme