Festival v Cannes pobouřil retušovanou Cardinalovou. Zbytečný povyk, brání se pořadatelé

Letošní filmový festival v Cannes ještě ani nezačal, už ho ale provází poněkud kontroverzní diskuze. Vyvolal ji oficiální plakát filmové přehlídky s archivní fotografií italské hvězdy Claudie Cardinalové, která zjevně prošla „digitální zeštíhlením“. Retuše vyvolala ostrou kritiku zejména ze strany feministických hnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát festivalu v Cannes s Claudií Cardinal | Foto: repro, twitter alastorastreos

Organizátoři letošního jubilejního 70. ročníku filmového festivalu v Cannes vybrali jako motiv jednoho z propagačních plakátů fotografii Claudie Cardinalové z roku 1959, na které slavná herečka tančí na střeše domu. Snímek ale pro své účely upravili.

Při porovnání originální archivní fotografie je zřejmé, že hereččino tělo prošlo „digitálním zeštíhlením“, a to především v oblasti stehen a pasu.

Tyto úpravy vyvolaly velmi ostré reakce především v řadách feministek. Ostatní reagují spíše pobaveně. Samotná herečka retuši komentovala tím, že „jsou na světě mnohem důležitější věci, než debata kolem plakátu.“ Dodala, že úpravám rozumí, neboť má plakát symbolizovat lehkost.

V Cannes začíná filmový festival. Provázejí ho přísná bezpečnostní opatření

Číst článek

Kritiky ale pobuřuje, že se ani tak krásná mladá žena, jakou snímek zobrazuje, se v dnešní době neubránila současným trendům – tedy extrémní hubenosti.

Festival se brání a mluví o „bouři ve sklenici vody“. Ředitel Thierry Frémaux agentuře AFP řekl, že plakát byl "přijat velmi dobře". Na svém twitterovém účtu pak zveřejnil příspěvky na jeho podporu. V jednom z nich se uvádí, že "celý pokřik kolem plakátu je směšný, protože všechny fotky používané v reklamním průmyslu jsou nějakým způsobem upravovány".

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme