Francouzské úřady vyklidily tábor v Calais. Na místě ale zůstávají desítky migrantů

Francouzské úřady dokončily vyklízení uprchlického tábora v Calais. Migranty rozvážejí do uprchlických center po celé Francii. V Calais ale dál zůstává několik desítek migrantů, kteří chtějí do Británie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti se zavazadly čekají na odvoz z uprchlického tábora u Calais, takzvané Džungle | Foto: Reuters

V noci na čtvrtek přitom v táboře spaly ještě desítky migrantů. Podle úřadů to ale v noci na pátek možné nebude.

Ve čtvrtek v poledne se v Calais nacházelo ještě 100–150 migrantů, kteří se nevešli do autobusu a doufají, že odjedou dnes především do Bordeaux nebo Marseille na jih země. Mnoho migrantů ale chce také do Normandie.

„V Džungli jsem dva měsíce. Ale nikam nejdu, protože chci do Velké Británie,“ říká jeden z migrantů.

Policisté kontrolují v okolí tábora každý kout. Jejich cílem je okamžitě zničit různé squaty nebo provizorní tábory. Zjevnou snahou policie je dostat co nejvíce uprchlíků z Calais.

Sen o Británii mnohým zůstává

Většina běženců v Calais, kteří pocházejí převážně z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, doufala, že se dostane do blízké Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Nyní mají žádat o azyl ve Francii. Pokud tak neučiní nebo pokud tento azyl neobdrží, mají být deportováni do vlasti.

Očekává se, že mnoho přistěhovalců se snu o Británii nevzdá. Ti, co se evakuaci vyhnuli, se možná budou dál pokoušet o cestu přes moře. Londýn po dohodě s Paříží začal přijímat nezletilé obyvatele tábora, kteří jsou sami a mají v Británii příbuzné.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru