Fyzické násilí, drogy a sebevraždy. V anglických a waleských věznicích je nebezpečněji, říkají dozorci

Anglické a waleské věznice jsou čím dál nebezpečnější. Vyplývá to ze statistik a svědectví vězňů a dozorců. Od loňského jara bylo v tamních káznicích zjištěno 22 195 případů fyzického násilí. Za stejnou dobu se také zvýšil počet sebevražd, a to na 102 případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veznice Altiplano patří mezi zařízení s maximální ostrahou | Foto: Reuters

Krajně nebezpečné prostředí, kde vládnou násilí a drogy. Tak popisují odborníci údajně alarmující situaci v britském vězeňství. Nedávná divoká stávka zaměstnanců vězeňské služby je toho dokladem. Nová statistika ukázala také vysoký počet sebevražd v nápravných zařízeních.

Nevládní organizace Howard league, která usiluje o reformu trestního práva, uvedla, že anglické a waleské věznice za poslední rok evidují 102 sebevražd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anglické a waleské věznice jsou nebezpečnější. Od minulého roku dozorci evidují více případů fyzického násilí.

Podle dalších statistik a svědectví vězňů a dozorců se rapidně zhoršila i bezpečnost. Britové od jara 2015 zjistili v tamních káznicích 22 195 případů, kdy trestanec zaútočil na svého spoluvězně nebo dozorce. Fyzické násilí v anglických a waleských věznicích tak narostlo o 31 procent za jediný rok.

Pašerákům drog pomáhají drony

V káznicích se také množí případy hromadných výtržnictví, které hraničí se vzpourou. Přibývá také drog, které se dovnitř pašují i pomocí dronů.

V Británii nečekaně přerušili práci vězeňští dozorci. Vrchní soud jim nařídil stávku ukončit

Číst článek

Hlavní inspektor britského vězeňství Peter Clarke pro BBC uvedl, že se ostrovní nápravná zařízení stala nepřijatelně násilnými a nebezpečnými místy. Přetížení dozorci prý nestíhají chránit ani sami sebe.

Nízké rozpočty a málo dozorců

Podle šéfky Howard league Frances Crookové jde situace na vrub rozpočtovým škrtům a snižujícímu se počtu vězeňského personálu. Zatímco v roce 2010 pracovalo v anglických a waleských nápravných zařízeních 19 908 dozorců, letos jich je 14 690.

Britská vláda zvažuje vznik zvláštní věznice pro islamistické extremisty

Číst článek

Situace se ale má v budoucnu zlepšit. Tamní ministryně spravedlnosti Louis Straussová plánuje v příštích letech investovat 1,3 miliardy liber (41 miliard českých korun) do stavby nových věznic a náboru dozorců. Ředitelé věznic by zároveň měli dostat větší pravomoci.

Jiří Hošek, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme