Gruzínský sen miliardáře Ivanišviliho má ústavní většinu. Vládnoucí strana po volbách ještě posílila

Vládní strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho drtivě vyhrála nedělní druhé kolo parlamentních voleb a podle předběžných výsledků získala v zákonodárném sboru ústavní většinu. Oznámila to v pondělí předsedkyně ústřední volební komise. Strana bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho Sjednocené národní hnutí u voleb propadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínksý prezident Giorgi Margvelašvili ve volební místnosti. | Foto: Reuters

V Gruzii se parlament volí podle smíšeného klíče: ze 150 poslanců se 77 volí poměrným způsobem na základě stranických kandidátek a zbylých 73 většinovým způsobem v jednomandátových okruzích. A právě v 50 z těchto okruhů se rozhodovalo až ve druhém kole 30. října. První kolo hlasování se uskutečnilo již 8. října.

Vládní strana vyhrála ve 48 z 50 jednomandátových okruhů, uvedla v pondělí předsedkyně ústřední volební komise Tamara Žvanijaová. Celkově bude Gruzínský sen v novém parlamentu disponovat 115 mandáty, což je o dva více než ústavní většina.

Opoziční Sjednocené národní hnutí exprezidenta Michaila Saakašviliho ve sněmovně naopak oslabí: bude mít 27 zákonodárců místo dosavadních 65.

Gruzínský sen ve druhém kole volilo skoro devětačtyřicet procent všech lidí, kteří přišli k volbám. Výrazně se tím změní rozložení sil ve stopadesátičlenném gruzínském parlamentu. Dosud tam měl Gruzínský sen jen těsnou většinu. Už teď je členem vítězné strany jak premiér, tak prezident, tak i většina ministrů.

Strana bývalého prezidenta Saakašviliho výrazným způsobem prohrála už v prvním kole na začátku října a nyní se porážka ještě zvýraznila.

Volby v Gruzii vyhrává vládnoucí strana. Hlasování bylo zmanipulované, tvrdí opozice

Číst článek

Po prvním kole Saakašviliho strana zvažovala, že svolá své příznivce na protesty do ulic Tbilisi, teď zatím přicházejí zprávy, že její lídři vyčkávají na oficiální výsledky a pak se rozhodnou.

Samotný Saakašvili je v současnosti gubernátorem Oděské oblasti, dostal ukrajinské občanství a v Gruzii samotné na něho prokuratura vydala zatykač, takže je velmi pravděpodobné, že vítězná strana nebude usilovat o jeho zrušení.

Gruzínské zpravodajské servery zatím mluví o cca 40 stížnostech na průběh voleb po celé zemi. Největším problémem byl výpadek elektřiny v Adžárské autonomní oblasti, v neděli večer, krátce poté, co se zavřely volební místnosti.

Volební komise proto musela v této části Gruzie, na západním pobřeží, sčítat odevzdané hlasy při svíčkách. A stejně jako v kole prvním se objevily případy, že k některým lidem, hlavně starým a nemocným, nedorazili prý domů volební komisaři s hlasovacími lístky a volební urnou.

Proevropský směr

Gruzínci říkají, že v těchto volbách se hraje o budoucích dvacet let celé země. Gruzie má totiž velmi slibně nakročeno do Evropské unie, naprostá většina stran je ryze proevropských, naopak opatrnější už jsou politici v otázce Severoatlantické aliance.

Rusko-gruzínská válka v roce 2008 je dodnes pro Gruzii obrovským traumatem. Obyvatelé vyčítají tehdejšímu prezidentu Saakašvilimu, že zemi do války doslova zavlekl a dodnes se z toho čtyřmilionová země nevzpamatovala, hlavně ekonomicky.

Vítězství Gruzínského snu bude s největší pravděpodobností pokračovat v proevropském směru.

ČTK, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme