Hongkong má novou správkyni, vyhrála favoritka Pekingu Lamová

V neděli ráno zvolila 1194členná komise novou vůdkyni Hongkongu. Vítězství Carrie Lamové, bývalé vysoké představitelky tamní vlády, se očekávalo, prodemokratičtí aktivisté však hlasování považují za nesvobodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu protestovaly tisíce lidí

V Hongkongu protestovaly tisíce lidí | Zdroj: Reuters

Zvolení Lamové, která byla donedávna druhou nejvyšší činitelkou Hongkongu, se předem očekávalo. Podle médií se totiž těšila největší přízni centrální vlády v Pekingu.

Prodemokratičtí aktivisté hlasování kritizovali jako nesvobodné. Již v sobotu demonstrovalo proti vměšován" Pekingu do voleb několik stovek lidí. Jiní prodemokratičtí aktivisté umístili na skálu nad městem obří transparent s nápisem „Žádám všeobecné volební právo“.

V Pekingu se sešel největší parlament světa. Pro politiky je sjezd vrcholem kariéry

Číst článek

Před místem konání volby se sešli na demonstracích prodemokratičtí aktivisté a stoupenci Pekingu. Stovky policistů je držely od sebe, aby nedošlo ke střetům.

Mnozí lidé se obávají, že Carrie Lamová bude pokračovat v tvrdé politice silně pročínského dosavadního správce Leung Čchun-jinga. Leung již dříve oznámil, že nebude kandidovat na další volební období, údajně z rodinných důvodů.

Podle analytiků je pravděpodobné, že ho čínská vláda vyzvala, aby odstoupil a uvolnil tak místo oblíbenějšímu politikovi. Leung v roce 2014 nařídil zásah slzným plynem proti účastníkům demonstrací, kteří v počtu desítek tisíc zaplavili ulice a požadovali zcela svobodné volby správce.

Protikandidátem Lamové byl podstatně oblíbenější bývalý ministr financí John Tsang, který patří rovněž k propekingským politikům, ale podle analytiků není tak těsně napojen na Peking jako Lamová. Třetím uchazečem byl někdejší soudce Woo Kwok Hing.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme