Hurikán Matthew se přesouvá podél floridského pobřeží. V ohrožení jsou Georgia a Jižní Karolína

Hurikán Matthew postupuje podél floridského pobřeží. Podle meteorologů jde o nejsilnější bouři za poslední dekádu, která by mohla Spojené státy zasáhnout. Ačkoliv přírodní živel zeslábl na stupeň tři z pětibodové stupnice, stále jde o vážnou hrozbu. V ohrožení jsou teď hlavně státy Georgia a Jižní Karolína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nyní Matthew míří k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států a nad Floridu by měl dorazit v noci na pátek místního času. | Zdroj: ČTK

Florida a státy Georgia nebo Jižní Karolína zažily masovou evakuaci, která se dotkla až 3 milionů lidí. Hurikán ale zatím zůstává mimo pevninu a míří na sever podél floridského pobřeží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Spojených státech sleduje reportérka Lenka Kabrhelová

V noci se zásahu vyhnul jih poloostrova, takže milionová města jako Miami a Fort Lauderdale zůstala ušetřena. Pevninu teď ale bičují silné deště a vítr, což způsobilo i krach dodávek energie. Bez elektřiny je teď 600 tisíc domácností.

Obavy z přírodního živlu mají hlavně obyvatelé států Georgia a Jižní Karolína. Hurikán by tam mohl způsobit rozsáhlé záplavy.

Mnoho lidí naštěstí poslechlo výzvy úřadů a s předstihem se evakuovalo do bezpečí. Guvernér Floridy Rick Scott upozorňoval, že hurikán má sílu zabíjet. Řekl, že pokud lidé zůstávají v pobřežních oblastech, vydávají se na pospas záhubě, protože jim záchranáři nebudou schopni pomoct.

Počet obětí hurikánu Matthew na Haiti roste. Média informují až o 572 mrtvých

Číst článek

K výzvě se připojil i prezident Obama a dodal, že nebezpečí zatím nijak nepolevilo.

Hurikán Matthew navíc ochromil leteckou dopravu na jihovýchodě Spojených států. Na Floridě, v Georgii a Jižní Karolíně bylo zrušeno už 4500 letů.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme