Hurikán Matthew zabil v Karibiku 140 lidí. Míří na Floridu

Hurikán Matthew, který několik dnů sužuje karibské ostrovy, si vyžádal již nejméně 136 obětí. Živel, který je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let, nejvíce lidí zabil na Haiti. Tam podle nejnovější bilance místních úřadů zemřelo nejméně 65 osob, informovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nyní Matthew míří k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států a nad Floridu by měl dorazit v noci na pátek místního času. | Zdroj: ČTK

Hurikán se ve čtvrtek přehnal přes Bahamy a vítr, který ho provázel, měl rychlost přes 200 kilometrů v hodině. Nyní Matthew míří k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států a nad Floridu by měl dorazit v noci na pátek místního času. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) Matthew s příchodem nad USA zesílil z kategorie tři na kategorii čtyři, což znamená, že síla doprovodných větrů může dosáhnout až 250 kilometrů v hodině.

"Každý v našem státě se musí připravit na přímý úder," varoval na čtvrteční tiskové konferenci guvernér Floridy Rick Scott. Dodal, že pokud hurikán udeří na Floridu přímo, může mít katastrofální následky. Úřady proto doporučily evakuaci 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí.

Vyhlášen stav nouze

Celkem je v ohrožení až 12 milionů lidí. Státy Florida, Georgia a Severní a Jižní Karolína již vyhlásily stav nouze, který umožňuje jejich guvernérům povolat na pomoc armádu. Kvůli evakuaci statisíců obyvatel se dnes na silnicích v těchto čtyřech státech tvořily dlouhé kolony a čerpacím stanicím a obchodům s potravinami došly zásoby.

Florida v přípravách na hurikán

Hurikán Matthew při své cestě Karibikem zatím nejhůře zasáhl Haiti, kde většinu z nejméně 65 obětí zabily padající stromy a rozvodněné řeky. V sousední Dominikánské republice hurikán připravil o život čtyři lidi, jednu oběť oznámil ostrov Svatý Vincenc a jednu Kolumbie.

Guvernér Floridy Rick Scott znovu vyzval obyvatele, aby okamžitě opustili rizikové pobřežní oblasti a uchýlili se do narychlo zřízených nouzových přístřeší.

Tisíce obyvatel v obavách vyrazily do obchodů nakupovat zásoby potravin, vodu a palivo. Masová evakuace komplikuje dopravu nejen na Floridě. Krizový stav vyhlásily i státy Georgia a Jižní i Severní

Matthew je nejsilnějším hurikánem v Karibiku od roku 2007, kdy oblast postihl hurikán Felix. Ten udeřil začátkem září na karibských ostrovech a ve Střední Americe a vyžádal si na 130 obětí. Nejsilnější vítr během něho dosáhl až 280 kilometrů v hodině, což zařadilo hurikán Felix do nejvyšší kategorie pět (tam patří hurikány, při nichž síla větru přesáhne 250 kilometrů v hodině).

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme