Irácká armáda dál postupuje k Mosulu. Ovládla Karakúš, džihádisté udeřili v Kirkúku

Irácká armáda ovládla křesťanské město Karakúš nedaleko severoiráckého Mosulu. O další místa v okolí kdysi druhého největšího města teď bojuje. Takzvaný Islámský stát v pátek udeřil v severoiráckém Kirkúku. Po jeho koordinovaných akcích tam zemřelo nejméně 46 lidí. Stovky lidí pak radikálové odvlekli do Mosulu, kde se připravují na útok spojených sil irácké armády a spřízněných milic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké jednotky postupují k Mosulu z jihu poté, co irácký premiér Abádí oznámil začátek dlouho očekávané operace na osvobození města | Foto: Fotobanka Profimedia

Podle komisařství OSN pro lidská práva džihádisté do města odvlekli nejméně 550 rodin z několika vesnic v okolí Mosulu. Spojené národy se obávají, že by je mohli použít jako lidské štíty. Organizace také vyšetřuje údajné zabití 40 lidí bojovníky Islámského státu na jiném místě u Mosulu.

Irácká armáda, kurdské a šíitské milice mezitím pomalu postupují blíž k městu. Vládní vojska už vstoupila do Karakúše, kdysi největšího křesťanského města v Iráku. Do země neohlášeně přijel americký ministr obrany Ashton Carter, aby s premiérem Hajdarem Abádím probral pozemní a leteckou podporu koaličních jednotek vedených Spojenými státy.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme