Irácké jednotky evakuují vesnice blízko Mosulu. IS využívá obyvatele jako lidské štíty

Speciální jednotky irácké armády převezly více než tisíc obyvatel vesnic v blízkosti města Mosul do bezpečí. Jejich vesnice byly příliš blízko bojové linie. Ve středu to oznámil generál Hajdar Fázil ze speciálních jednotek. Irácká vláda zaregistrovala zatím rekordní denní počet uprchlíků z Mosulu - z města podle ní v úterý odešlo 3300 lidí. Od zahájení bojů o Mosul, tedy za minulých devět dní, uprchlo z města podle OSN přes 8900 lidí. Podobné číslo - okolo 9000 osob - zmiňuje i Mezinárodní organizace pro migraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky irácké armády převezly více než tisíc obyvatel vesnic v blízkosti města Mosul do bezpečí (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Fázil řekl, že obyvatelé několika vesnic byli převezeni do tábora u Chazaru. Specialisté zabezpečují oblasti východně od Mosulu, kde našli síť tunelů, jimiž IS posílal bojovníky a zásoby.

Podle jiného z iráckých velitelů se islamisté stáhli z města Šúra a přesunuli se do Mosulu. S sebou vzali civilisty, které používají jako lidské štíty, a v oblasti nechali nastražené výbušniny, aby zpomalili postup irácké armády. „Tyto malé vesnice pro ně nemají takovou hodnotu, Mosul je mnohem důležitější. Nechtějí plýtvat svou energií,“ uvedl irácký generál.

Irácká armáda a její spojenci se přibližují k Mosulu z několika směrů. Ofenzivy, která začala 17. října, se účastní asi 25 tisíc iráckých vojáků, oddíly kurdských pešmergů, bojovníci sunnitských kmenů a šíité, jejichž účast povolil stát. Ofenziva potrvá týdny, nejspíš i měsíce. Radikálové měli měsíce na to, aby se na operaci připravili, a předpokládá se, že ve městě i kolem něj vybudovali rozsáhlé opevnění.

Irácké a kurdské síly bojují na dalších frontách. Z Mosulu uprchly tisíce lidí

Číst článek

OSN začala zveřejňovat zprávy o krutostech, kterých se IS dopouští na civilistech při ústupu. I mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville řekl, že IS převáží do Mosulu z blízkého okolí vesničany a dělá z nich lidské štíty. Několik žen a dívek prý členové IS postříleli, protože zaostávaly při přesunu za ostatními.

Colville také kritizoval úřady v Kirkúku, kde IS minulý týden zaútočil na několika místech a pozabíjel na 80 lidí. Úřady pak nařídily uprchlíkům, kteří žili mimo tábory, aby se nechali zaregistrovat s ostatními uprchlíky. Tábory v oblasti Kirkúku jsou ale přeplněné.

„Kurdské oddíly vyhnaly stovky rodin a bojíme se, že pokud to bude pokračovat, zkomplikuje to už tak znepokojující situaci uprchlíků v oblasti,“ řekl Colville.

Kurdské milice obklíčily ozbrojence IS nedaleko Mosulu. Blíž městu zatím nepostoupí

Číst článek

Útoky v Kirkúku byly považovány za pokus IS odvrátit pozornost od mosulské fronty. Šíitské milice v úterý oznámily, že dostaly za úkol bránit severoirácký Tall Afar a zabránit členům IS prchat z Mosulu do Sýrie. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve středu řekl, že Turecko v případě útoku na Tall Afar zakročí.

Do bojů o Mosul je zapojena také francouzská letadlová loď Charles-de-Gaulle. Francie oznámila, že prezident François Hollande rozhodl její misi prodloužit do poloviny prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme