Iráčtí vojáci vstoupili do Mosulu. Část jeho obyvatel se proti islamistům vzbouřila

Poté, co se irácké armádě povedlo osvobodit vesnice východně od města, vojáci se dostali do průmyslové čtvrti na okraji Mosulu. Z města i okolních vesnic utíkají před boji stovky lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká armáda asi 30 km jižně od Mosulu.

Irácká armáda asi 30 km jižně od Mosulu. | Zdroj: Reuters

Irácká armáda pronikla na předměstí Mosulu. Agentuře Reuters to potvrdil jeden z velitelů vojska. Druhé největší město Iráku ovládají bojovníci tzv. Islámského státu. Vládní vojáci do Mosulu vstoupili dva týdny po začátku ofenzívy k jeho dobytí.

Zvláštní protiteroristické komando vstoupilo do průmyslové čtvrti na východním okraji města. Zpravodaj agentury Reuters viděl, jak z místa vychází kouř a podle kurdských pešmergů uvnitř města zemřelo nejméně sedm bojovníků Islámského státu.

Bitva o Mosul je hlavolamem mocenských vlivů a satisfakcí

Číst článek

Irácká státní televize uvedla, že část z obyvatel města proti radikálním islamistům povstala. Podle kurdských zdrojů napadli například policejní stanici. Džihádisté na to údajně reagují a hlídkují v ulicích. Stovky lidí ale před boji z města a z okolních vesnic utíkají, jak potvrzuje člen kurdských pešmergů Barzan Sadík. „Přišlo k nám mnoho lidí, kteří museli utéct, víc než 150 rodin. Dorazili z vesnic Abú Džarbu, Chor Sibat i dalších. Pořád přicházejí další. Hned jim dáváme vodu a jídlo,“ říká.

V ovládaných vesnicích členové Islámského státu prý dál terorizují místní obyvatelstvo. „Islámský stát je pořád ve vesnici, je jich tam pět, šest nebo sedm. K lidem se chovají velmi špatně, bijí je, bičují. Pořád tam jsou, připevnili si k sobě výbušniny,“ říká Um Mominová, která z jedné vesnice utekla. Cesta do Mosulu je podle ní přerušená a lidem chybí potraviny.

OSN uvedla, že Islámský stát používá civilisty jako živé štíty. Podle irácké armády už východně od Mosulu není žádná vesnice, kterou by džihádisté kontrolovali. Od západu k městu postupují šíitské milice. Ty chtějí Islámský stát odříznout od zásobovací a případně i únikové trasy do Rakky, tedy jakési metropole radikálních islamistů v Sýrii.

S pokračujícím útokem na Islámský stát v Mosulu finišují i přípravy operace proti hlavnímu městu džihádistů v syrské Rakce. Turecko teď ale na rozdíl od Spojených států požaduje její odklad. "Turecký postoj k dobývání Rakky je jasný. Strategicky i vojensky je lepší zahájit útok až po dokončení ofenzivy v Mosulu a po završení operace Štít Eufratu," prohlásil turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Ankara také odmítá zapojení kurdských jednotek YPG, proti kterým sama na jiných místech Sýrie bojuje.

Štěpán Macháček, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme