Íránci udeřili na salony krásy: 24 zadržených kvůli ‚dekadentní kultuře nahoty‘

Íránské úřady provedly razii v salonech krásy, kde zadržely 24 členů „modelingových a dekadentních sítí“, uvedla ve středu íránská agentura Tasnim. Incident v provincii Markazí je součástí dlouhodobé kampaně Teheránu, která má pod jménem operace Pavouk II vykořenit údajné neblahé vlivy západních imperialistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obětí operace Pavouk 2 se v lednu stala i módní ikona Elnaz Golroková (na snímku). | Foto: Repro Elnaz Golrok/Twitter

Jak píše agentura AP, podle Tasnim se zmíněné organizace podílely na „propagaci kultury nahoty a modelingu“ tím, že natáčely a zveřejňovaly videoklipy.

Úřady proti nim zakročily v celkem devíti načerno provozovaných studiích a salonech krásy, kde zadržely celkem 24 lidí; dalších 41 předvolaly a po krátkém výslechu propustily, napsala íránská agentura.

Operace Pavouk II

Není to poprvé, kdy íránská média informují o obdobném zásahu. Teokratický režim dlouhodobě monitoruje působení Íránců na sociálních sítích, v němž pátrá po nepovolených aktivitách. Jen tuto neděli zadrželi ve městě Záhedán jedenáct lidí, které bezpečnostní složky obvinily z výroby pornografických snímků a jejich zveřejňování právě na sociálních sítích.

V Íránu získává podporu facebooková kampaň proti povinnému zahalování žen

Číst článek

Represí proti mladým lidem, kteří na internetu zveřejňují své stylizované snímky a v očích Teheránu se tak proviňují nepřístojnou lascivitou, v Íránu přibývá, stejně jako represí vůči módním agenturám.

Například letos v lednu vzbudilo pozornost zatčení módních ikon a populárního manželského páru Elnaz Golrochové a Hámida Fadeje. Golrochová, jejíž účet na Instagramu sleduje přes 600 tisíc lidí, se do hledáčku policie dostala mimo jiné i kvůli pózování bez hidžábu.

Kvůli stejnému prohřešku stanula o čtyři měsíce později před íránským revolučním tribunálem další známá modelka Elham Arabová. Golrochovou a Fadeje nakonec tlak úřadů donutil k útěku do Dubaje.

blockquote class="twitter-tweet" data-lang="cs">

Iranian Model, Elham Arab, answering to Tehran attorney for posting her pictures without scarf on Instagram pic.twitter.com/y1CSM4FrYQ

— potkin azarmehr (@potkazar) 16. května 2016

Íránský režim před dvěma lety spustil takzvanou operaci Pavouk II, sledovací program zaměřený právě na s módou spjaté aktivity a jejich očištění od neblahých západních vlivů ve prospěch „islámských hodnot“.

Podle soudu, který má v zemi potírat kyberzločin, je cílem operace „monitorovat využívání sociálních sítí západními imperialistickými mocnostmi ke změně íránsko-islámského životního stylu našeho národa.“

blockquote class="twitter-tweet" data-lang="cs">

#ElnazGolrokh #HamidFadaei были вынуждены покинуть Иран из-за "неисламских фото"
Подробнее: https://t.co/8fmiLavo0G pic.twitter.com/tEPdp0LR2L

— Пробомонд (@probomond) 21. května 2016
blockquote class="twitter-tweet" data-lang="cs">

Iranian model Elnaz Golrokh leaves Iran with her boyfriend after #startups #app #instagram https://t.co/iWl8i3OP30 pic.twitter.com/dldVbobV1n

— Video Stock (@videostocknet) 27. června 2016

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme