Islámský stát doplňuje řady svých bojovníků nezletilými chlapci. V Mosulu už jich padlo na 300

Takzvaný Islámský stát a další teroristické organizace rekrutují a cvičí pro boj nejen dospělé muže, ale také nezletilé chlapce. V bojích v Mosulu jich podle USA a Syrské organizace na ochranu lidských práv se sídlem ve Velké Británii zahynulo na 300.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětští vojáci Islámského státu | Foto: video Islámského státu

Důvody, proč Islámský stát verbuje děti, jsou velké ztráty v bitvách a výchova další generace bojovníků.

Islámský stát ztratil v bitvách v Sýrii a Iráku v boji s koalicí vedenou USA na 45 tisíc vojáků, odhadují Spojené státy. Podle Izraele jich za poslední rok a půl zahynulo asi 15 tisíc. V každém případě jsou to velké ztráty. A další tisíce bojovníků zahynulo v bojích s příslušníky syrské armády a jejich spojenci a při střetech s ostatními džihádistickými skupinami.

Kopou tunely a cvičí dětské vojáky. Džihádisté se připravují na obranu Mosulu

Číst článek

Proto Islámský stát rekrutuje nové a nové dětské bojovníky. Na příklad v syrské provincii Dajr az-Zaur do své speciální dětské jednotky nazývané „Lvíčata chalífátu“ naverbovali více než 4 tisíce nezletilých chlapců a poslali je do iráckého Mosulu, kde podle Washingtonu tvoří asi třetinu z celkového počtu 900 padlých islámistů.

Děti verbuje i Al-Káida

Islámský stát si také díky verbování vychovává další generaci bojovníků. Ti mají zajistit další existenci organizace. Proto jim vymývají mozky a učí je zabíjet. Nutí chlapce sledovat bičování i popravy. Používají je také jako sebevražedné atentátníky, kteří se odpálili na příklad v Iráku, Sýrii nebo Turecku.

Využívají je také jako propagandistický nástroj. Mnohokrát zveřejnili islamisté záběry, jak děti popravují nepřátele, ať už civilisty, nebo příslušníky armády syrského prezidenta Bašára Asada, na příklad v antickém amfiteátru v syrské Palmýře.

Dětské bojovníky však nerekrutuje pouze Islámský stát. V Sýrii je cvičí také tamní odnož Al-Káidy Fronta dobytí Sýrie. Teroristická organizace sama informovala, že její náborová kampaň začala vloni v dubnu v provincii Idlíb, kde má Fronta hlavní stan. Do letošního června získala na 500 dětských vojáků ve věku 13 až 17 let. 350 z nich pochází z uprchlického tábora Atma u hranice s Tureckem. Džihádisté totiž tvrdí, že nejdůležitější je islámské právo šaría a vojenská povinnost. Vzdělání je podle nich v současné situaci vedlejší. Proti tomu se ale staví syrští aktivisté, kteří zahájili vlastní kampaň nazvanou „Děti, nikoli vojáci“.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme