Islámský stát použil na severu Sýrie chemické zbraně. Plyn zasáhl opoziční bojovníky

Islámský stát použil proti opozičním bojovníkům na severu Sýrie jedovatý plyn, uvedla v neděli AFP s odvoláním na turecké armádní zdroje. Při útoku bylo zasaženo 22 syrských rebelů, které v boji proti džihádistům podporuje sousední Turecko. Právě tam byli zranění dopraveni k ošetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Islámského státu Abů Muhammad al-Adnani | Foto: video Islámského státu

"Jedovatý plyn zasáhl na očích a na tělech 22 členů opozice," tvrdí členové napadené skupiny. Látka se údajně uvolnila z rakety odpálené bojovníky Islámského státu (IS). K útoku podle turecké armády došlo u vesnice Chalilija poblíž města Ar-Raj, které leží na syrsko-turecké hranici.

Zraněné převezly turecké záchranné týmy do nemocnice. Na záznamech, které zveřejnila turecké média, mají záchranáři ochranné obleky a plynové masky.

Islámský stát útočil chemickými zbraněmi již několikrát. Podle nedávno zveřejněné zprávy o vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní IS loni v srpnu prokazatelně použil yperit v syrské obci Mára. Podle některých zpráv hořčičný plyn organizace použila i letos v dubnu proti syrským vládním vojákům v boji o armádní letiště ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme