Islanďané volí parlament, šanci mají Piráti. Slibují bitcoiny i azyl pro Edwarda Snowdena
Pirátská strana by v islandských předčasných volbách do parlamentu mohla vůbec poprvé v historii uspět. V průzkumu islandského deníku Morgunblaðið se umístila těsně druhá s 21procentní podporou. Náskok vedoucí Strany nezávislosti je ale v rámci statistické odchylky. Očekává se také propad dosavadní vládní Pokrokové strany.
Pirátská strana cílí na mladé voliče. Slibuje, že bude bojovat s korupcí, udělí azyl Edwardu Snowdenovi a v zemi zavede virtuální měnu bitcoin.
Islandský politolog Gunnar Helgi Kristinsson ale vysokou podporu Pirátské strany považuje za paradox. „Pirátská strana slibuje radikální změny systému. Voliče ale zajímají běžné problémy - zdravotnictví, sociální péče, dostupnost bydlení. Ztráta důvěry v tradiční strany sice otevřela prostor novým. Voliči ale stále chtějí více méně to samé,“ vysvětluje.
Finanční skandál a masové protesty
Atmosféru před hlasováním poznamenal hlavně finanční skandál bývalého islandského premiéra, který musel po masových protestech rezignovat. Z takzvaných panamských dokumentů totiž vyšlo najevo, že své manželce prodal za dolar podíl v offshorové společnosti Wintris. Ta investovala do islandských bank, které zbankrotovaly kvůli finanční krizi a musel je zachraňovat stát. Wintris v nich má přitom pohledávky za více než čtyři miliony dolarů.
Ze znechucení tradičními stranami Pirátská strana těží. Podle Kristinssona má šanci dostat se do vlády, i pokud by nevyhrála.
„Volby na Islandu obvykle nevedou k většině jedné strany, je většinou potřeba jeden koaliční partner. Tentokrát ale můžeme čekat složitější kombinace s těsnou většinou,“ dodává.
Pokroková strana, ze které pochází bývalý premiér Gunnlaugsson, by se podle průzkumů mohla propadnout z někdejších 24 na 10 procent hlasů.