Izrael je v plamenech. Sen se stal skutečností, raduje se část Arabů

Izraelem se šíří rozsáhlé požáry v několika částech země. Neštěstí ale některým lidem dělá radost. Na sociálních sítích se hlavně v arabské části světa šíří obrázky hořícího Izraele s nadšenými komentáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Haifě | Foto: Reuters

S tím, jak se plameny šíří, se rozehřívají i emoce - a to jak v Izraeli, tak i mezi některými Araby. Část těch druhých zmíněných se raduje - s obrázky hořících lesů a křovin v Izraeli sdílejí například arabsky psaný komentář, který zní "sen se stal skutečností".

Netýká se to rozhodně všech Arabů. Někteří z nich naopak šíří obrázky letadla, které požáry hasí, a doprovází je buď výzvy k pomoci, nebo se tak sdílejí zprávy o tom, že Izraeli pomoc nabídly některé arabské země.

Například sousední Jordánsko nabídlo hasiče i s vrtulníkem, Egypt nabídl několik jednotek s hasičskými auty. Pomoc už Izrael přijal od Palestinské samosprávy, která vyslala čtyři hasičské jednotky.

Polovinu požárů v Izraeli nejspíš založili žháři. Z Haify evakuovali 60 tisíc lidí

Číst článek

"Úkolem hasičů je zastavit oheň. Není důvod se při tom ohlížet na náboženství nebo cokoli jiného. Lidská bytost je stejná pro všechny hasiče na světě. A když člověk potřebuje pomoc, my pomáháme, jak můžeme," řekl jeden z palestinských hasičů, Abdul-Latíf Abú Amšáh.

Naopak mezi Izraelci se objevují a šíří spekulace o tom, že právě Palestinci nebo izraelští Arabové požáry pomáhali zakládat. Izraelská policie už kvůli podezření ze žhářství zadržela nejméně 13 lidí - Palestinci byli 4 z nich.

Premiér Benjamin Netanjahu žháře přirovnal k teroristům a úřady vyzval k tomu, aby se ke žhářům podle toho chovaly. Vyhýbá se ale tomu, aby tyto požáry uváděl do přímé souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem. On sám je pod palbou kritiky, proto, že nechal vytvořit speciální jednotku s hasičskými letadly, ta je prý ale drahá a neefektivní.

Ve třetím největším izraelském městě Haifa se daří plameny krotit a zpátky domů se mohla vrátit část z asi 80 tisíc evakuovaných. Pryč z domovů ale musí další lidé v okolí Jeruzaléma, a také některých oblastí na palestinském Západním břehu Jordánu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme