Izrael přerušil spolupráci s UNESCO. Reaguje tak na rozhodnutí nespojovat Chrámovou horu s judaismem

Izrael odsoudil rozhodnutí organizace UNESCO, která odmítá spojení Chrámové hory v Jeruzalémě s židovským náboženstvím. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu ve čtvrtek přijala rezoluci, ve které uznává, že Jeruzalém je svaté město židů, muslimů i křesťanů. Chrámovou horu, u které je nejsvětější místo židů, zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi. Izrael v reakci na to v pátek přerušil s organizací spolupráci, informuje agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrámová hora v Jeruzalémě | Zdroj: Reuters

V dopisu adresovaném generální ředitelce UNESCO Irině Bokové izraelský ministr školství Naftali Bennett nařkl organizaci z ignorování „tisíceletých vazeb židů k Jeruzalému“ a podpory „islámského teroru“.

„Oznámil jsem izraelské národní komisi pro UNESCO, že má přerušit všechny profesní činnosti s mezinárodní organizací,“ řekl Bennett.

„Tvrdit, že Izrael není nijak spojený s Chrámovou horou, je jako říkat, že Velká čínská zeď nepatří k Číně nebo Pyramidy k Egyptu," opřel se do čtvrtečního rozhodnutí UNESCO izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Rezoluce navržená Palestinou a dalšími šesti arabskými zeměmi horu pojmenovává výhradně v souvislosti s muslimskými mešitami a opomíjí i hebrejské nebo anglické pojmenování Zdi nářků - nejsvětějšího místa židů.

Rezoluce dále kritizuje Izrael za to, že muslimy omezuje v přístupu do oblasti a také za útoky izraelských policistů a vojáků. Dokument v Paříži podpořilo 24 zemí, proti bylo šest. Většina evropských států se hlasování zdržela.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme