Izrael přerušil spolupráci s UNESCO. Reaguje tak na rozhodnutí nespojovat Chrámovou horu s judaismem

Izrael odsoudil rozhodnutí organizace UNESCO, která odmítá spojení Chrámové hory v Jeruzalémě s židovským náboženstvím. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu ve čtvrtek přijala rezoluci, ve které uznává, že Jeruzalém je svaté město židů, muslimů i křesťanů. Chrámovou horu, u které je nejsvětější místo židů, zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi. Izrael v reakci na to v pátek přerušil s organizací spolupráci, informuje agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrámová hora v Jeruzalémě | Foto: Reuters

V dopisu adresovaném generální ředitelce UNESCO Irině Bokové izraelský ministr školství Naftali Bennett nařkl organizaci z ignorování „tisíceletých vazeb židů k Jeruzalému“ a podpory „islámského teroru“.

„Oznámil jsem izraelské národní komisi pro UNESCO, že má přerušit všechny profesní činnosti s mezinárodní organizací,“ řekl Bennett.

„Tvrdit, že Izrael není nijak spojený s Chrámovou horou, je jako říkat, že Velká čínská zeď nepatří k Číně nebo Pyramidy k Egyptu," opřel se do čtvrtečního rozhodnutí UNESCO izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Rezoluce navržená Palestinou a dalšími šesti arabskými zeměmi horu pojmenovává výhradně v souvislosti s muslimskými mešitami a opomíjí i hebrejské nebo anglické pojmenování Zdi nářků - nejsvětějšího místa židů.

Rezoluce dále kritizuje Izrael za to, že muslimy omezuje v přístupu do oblasti a také za útoky izraelských policistů a vojáků. Dokument v Paříži podpořilo 24 zemí, proti bylo šest. Většina evropských států se hlasování zdržela.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme