Kanada 0:0 Česko

Jihokorejská exprezidentka skončila ve vazbě. Podezřelá je z korupce, vydírání a zneužití pravomocí

Jihokorejské úřady ve čtvrtek vzaly do vazby sesazenou exprezidentku Pak Kun-hje. Příkaz k zatčení bývalé hlavy státu, která je podezřelá z korupce, vydírání, zneužití pravomocí a prozrazení státního tajemství, vydal soud v jihokorejském hlavním městě Soulu. Pak Kun-hje může být ve vazbě držena až 20 dní, než proti ní bude vzneseno oficiální obvinění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pak Kun-hje je první demokraticky zvolenou prezidentkou Jižní Koreje, která musí z úřadu odejít. | Zdroj: Reuters

Zadržení předcházelo jednání soudu o vydání zatykače, ke kterému se Pak Kun-hje osobně dostavila. Exprezidentka strávila na soudu devět hodin a odcházela viditelně unavená. Soudní jednání nijak nekomentovala. Už dříve ale opakovaně popřela, že by se dopustila trestné činnosti.

Pak Kun-hje opustila prezidentskou rezidenci. Jižní Koreu čekají nové volby

Číst článek

Někdejší hlava státu je zapletena do korupčního skandálu kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena i největší jihokorejská společnost Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem už začal.

Tehdejší prezidentku Pak Kun-hje v prosinci dočasně odvolal z funkce parlament a počátkem března jihokorejský ústavní soud političku definitivně zbavil moci. Bývalou hlavu státu už nechrání imunita, takže může být trestně stíhána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme