Jihokorejská prokuratura obvinila sesazenou prezidentku. Podle vyšetřovatelů brala úplatky

Jihokorejští žalobci v pondělí obvinili bývalou prezidentku Pak Kun-hje z přijímání úplatků. Spolu s ní byl obviněn i šéf nadnárodního konglomerátu Lotte Group Sin Tong-pin. Podle prokuratury byl Sin obviněn, ale nebyl zadržen, informovala agentura Reuters.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší hlava státu je zapletena do korupčního skandálu kolem své důvěrnice Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela.

Jihokorejská exprezidentka skončila ve vazbě. Podezřelá je z korupce, vydírání a zneužití pravomocí

Číst článek

Pak Kun-hje je od konce března ve vazbě, stejně jako Čche Son-sil a šéf největší jihokorejské společnosti Samsung Group I Če-jong, který byl podle vyšetřovatelů do skandálu rovněž zapleten. Případ I Če-jonga už projednává soud.

Žaloba Pak Kun-hje obvinila, že se domluvila s Čche Son-sil, aby výměnou za různé výhody od Lotte získaly sedm miliard wonů (asi 154 milionů korun). Pak byla také obviněna ze zneužití moci.

Lotte Group popírá, že by s Pak nebo osobami, které na ni byly napojené, uzavřela nevhodné dohody výměnou za úsluhy. Také Pak, I, Čche a Samsung popírají jakékoli pochybení.

Pak Kun-hje parlament v prosinci dočasně odvolal z funkce prezidentky a počátkem března jihokorejský ústavní soud političku definitivně zbavil moci. Bývalou hlavu státu už nechrání imunita, takže může být trestně stíhána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme