Kdo je Melania Trumpová? Cesta slovinské modelky do Bílého domu

Narodila se ve Slovinsku, tehdy součásti socialistické Jugoslávie, kariéru udělala jako modelka. V roce 1996 přesídlila Melania Trumpová (46) do USA, kde posléze na jedné party potkala realitního magnáta Donalda Trumpa a stala se jeho třetí ženou. Po úspěšném Trumpově tažení ve volbách se Melania stane první dámou, jednou ze dvou, které se nenarodily v USA. V nové životní etapě se chce věnovat problematice dětí a žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Melanie Trumpová na nominačním sjezdu Republikánské strany | Foto: Disney, flickr.com, CC BY-ND 2.0, ABC Television Group

Veřejnosti se Trumpová více představila na červencovém republikánském sjezdu, kde přednesla projev. O svém manželovi mimo jiné řekla: „Donald je báječný vůdce, který nyní bude pracovat pro vás."

Její vystoupení ale sklidilo i řadu kritických ohlasů zejména kvůli tomu, že se v některých pasážích nápadně podobalo projevu současné první dámy Michelle Obamové z roku 2008. Média si také povšimla, že Trumpová mluví v krátkých větách a nedokáže projevit emoce.

Svého manžela během volební kampaně plně podporovala. Bylo tomu tak i poté, co se vynořila videonahrávka z roku 2005, na níž Trump hovoří o tom, že jako slavný a bohatý může ženy beztrestně osahávat. Následně se přihlásilo několik žen, které miliardáře obvinily ze sexuálního obtěžování. Trumpová svého chotě brání, nařčení proti němu označila za lži. „Manželovi věřím, manžel je milý, je to gentleman a nikdy by nic takového neudělal," dodala Melania.

5 věcí, které definovaly život i prezidentskou kampaň Donalda Trumpa

Číst článek

Ač sama imigrantka, podporuje tvrdý přístup Trumpa vůči nelegálním přistěhovalcům. Nedávno však Melania čelila podezření, že v 90. letech pracovala v USA jako modelka, aniž měla potřebná povolení. V roce 1995 například vznikly její nahé fotky, které v kampani vytáhl bulvární deník New York Post. Podle agenta Trumpové však vznikly bezúplatně. Melania pochybení odmítá. „V každém okamžiku jsem plně dodržovala imigrační zákony této země. Tečka," napsala.

V ostré kampani se také sama musela vypořádat s nepříjemnými momenty. Kromě nahých fotografií přinesl britský bulvární deník Daily Mail informaci (s odkazem na slovinský tisk), že si Trumpová v 90. letech přivydělávala jako placená sexuální společnice. Budoucí první dáma ale deník zažalovala a požaduje odškodnění ve výši 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun). Daily Mail stáhl text ze svých stránek a vyjádřil politování za vzniklou „nesprávnou interpretaci".

Trumpová se narodila 26. dubna 1970 jako Melanija Knavsová (později si své jméno změnila na srozumitelnější Knaussová) ve slovinské lokalitě Novo Mesto. Je teprve druhou americkou první dámou, která se narodila mimo Spojené státy. Její předchůdkyní byla Louisa Adamsová, manželka šestého prezidenta Johna Quincyho Adamse, který byl v úřadě v letech 1825 až 1829. Adamsová byla dcerou amerického konzula v Londýně, kde se také narodila.

Otec Trumpové pracoval jako prodejce aut, matka navrhovala dětské oblečení. Melania, která má dva sourozence, studovala na střední škole designu a fotografie v Lublani, univerzitní studia nedokončila. S modelingem začala v 16 letech, o dva roky později podepsala smlouvu s agenturou v Miláně, pracovala také v Paříži.

V roce 1996 přesídlila do New Yorku. Fotila pro magazíny Harper's Bazaar, New York Magazine, Vanity Fair, Vogue či Sports Illustrated. Trvalý pobyt v USA získala v roce 2001, občanství má pak od roku 2006.

ONLINE: Rozhodnuto. Donald Trump se stane americkým prezidentem

Číst článek

Za Trumpa se provdala v lednu 2005 v letovisku Palm Beach na Floridě, v té době spolu už žili šest let. Rok po svatbě se jim narodil dnes desetiletý syn Barron.

Trump má z předchozích dvou manželství ještě čtyři další děti - s Češkou Ivanou (rozenou Zelníčkovou), s níž žil 13 let, má dva syny a dceru, s americkou herečkou a televizní moderátorkou Marlou Maplesovou pak dceru. Pro Melanii byl sňatek s extravagantním miliardářem prvním vstupem do manželství.

Trumpová hovoří pěti jazyky - kromě slovinštiny a angličtiny ovládá také francouzštinu, němčinu a srbštinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme