Kiska pozval bezdomovce a uprchlíky do prezidentského paláce. Obědval s nimi

Čtyřiačtyřicetiletý Slovák Daniel měl v minulosti problémy s alkoholem a odešel od rodiny. Podobně jako další lidi bez domova i on skončil na ubytovně pro bezdomovce. Toto úterý bylo pro něj významnějším dnem než jindy. Spolu s dalšími kolegy z komunity se zúčastnil oběda se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska poobědval s lidmi bez domova | Foto: Oficiální stránky Andreje Kisky

Podle Kisky je úkolem politiků uvažovat o pomoci lidem v nouzi, aby se ti mohli spolehnout na záchrannou síť.

„Je to překvapení v tom dobrém slova smyslu. Je to pro mě potěšení," řekl Daniel, který pozvánku na oběd s hlavou slovenského státu označil za poctu.

Muž, který dorazil do prezidentského paláce v neformálním oblečení a s igelitkou, netajil, že v minulosti měl problémy s alkoholem. Nyní je v invalidním důchodu a bydlí v ubytovně, kterou provozuje občanské sdružení Resoty. „Více než rok nepiju, je to lepší. Snažím se pomáhat jiným," uvedl.

Dalajlama se setkal s Kiskou, postavil se za muslimy a pobouřil čínskou ambasádu

Číst článek

Mezi dvěma desítkami pozvaných byli také dva uprchlíci původem z Maroka a Etiopie, kteří již delší dobu žijí na Slovensku. Na obědě bezdomovců s prezidentem v jednom ze sálů prezidentského paláce, kde Kiska přijímá zahraniční návštěvy, byly podávány telecí plátky či vepřová panenka, nechyběl ani dezert.

„Za každým osudem bezdomovce je dlouhý a často tragický příběh. Je to příběh osobních zklamání, ale i příběh částečné ztráty důvěry ve společnost," řekl Kiska novinářům.

Dodal, že 70 až 80 procent mladých bezdomovců tvoří děti z dětských domovů a že to ukazuje na chybu v systému.

Oběd nebyl první

Původně měl Kiska naplánovaný oběd s členy komunity Resoty přímo v tomto centru již v říjnu. Vzhledem k úmrtí bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče akci odložil. Bezdomovci na schůzce věnovali Kiskovi klíče od pokoje v resocializačním centru s cedulkou se jménem hlavy slovenského státu. Kiska v minulosti věnoval centru svůj měsíční plat.

Setkání slovenského prezidenta s lidmi bez domova nebylo prvním svého druhu. Již v den své inaugurace v roce 2014 pozval Kiska do prezidentského paláce bezdomovce, seniory a lidi, kteří vyrůstali v dětských domovech.

Sdružení Resoty funguje více než 20 let a poskytuje resocializační program lidem v nouzi, kterým dosud prošlo tisíc lidí. Podle některých odhadů žije v Bratislavě 3000 až 5000 bezdomovců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme