Konflikt v Severní Koreji je na spadnutí, varovala Čína. Pentagon mlčí

Čína v pátek varovala, že konflikt v Severní Koreji může propuknout každým okamžikem. Zatímco Pentagon zprávy o možnosti preventivního útoku nekomentoval, v Pekingu mezitím čínský ministr zahraničí Wang I zdůraznil, že stoupající napětí okolo KLDR „nelze vyřešit vojenskou silou“, a vlivný čínský list Global Times vyzval Severokorejce, aby zastavili svůj jaderný program, za což by jim Čína poskytla ochranu. Severní Korea prohlašuje, že může provést další jadernou zkoušku, kdykoli to uzná za vhodné.

(Aktualizováno: 13:09 14. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď Carl Vinson se přiblížila ke Korejskému poloostrovu.

„Kdokoli, kdo vyvolá konflikt na Korejském poloostrově, za to zaplatí značnou cenu," varoval čínský ministr zahraničí. Jeho prohlášení následovalo den poté, co Trump uvedl, že o „severokorejský problém bude postaráno".

Americké ministerstvo obrany odmítlo okomentovat zprávu televizní stanice NBC o možnosti preventivního amerického úderu proti Severní Koreji, a to s tím, že nedebatuje, „ani veřejně nespekuluje o možných scénářích". Uvedla to agentura Reuters.

„Kdokoli, kdo vyvolá konflikt na Korejském poloostrově, za to zaplatí značnou cenu.“

Wang I (čínský ministr zahraničí)

„Velitelé vždy zvažují plnou škálu možností, aby se ochránili před nepředvídatelnými událostmi," uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová. Současně ujistila o pevnosti amerického závazku hájit spojence, včetně Japonska a Koreje.

NBC uvedla s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb, že Spojené státy jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR v případě, že získají důkazy o přípravách KLDR podniknout další, v pořadí již šestý jaderný výbuch.

Nejmenovaní vládní představitelé ale podle Reuters tyto zprávy odmítli jako „v nejlepším případě spekulace".

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA vyřeší severokorejský problém, a to s případnou čínskou pomocí, nebo bez ní. Ve středu o vývoji hovořil po telefonu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle čínských médií zdůrazňoval potřebu mírového řešení napjaté situace.

Odpověď na jaderné testy KLDR. USA posílají ke Korejskému poloostrovu válečná plavidla

Číst článek

Jediným způsobem, jak tuto situaci řešit, je dialog, prohlásil podle agentury AFP čínský ministr zahraničí Wang I, který tak reagoval na nové hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Pchjongjangu.

V dostřelu střelnice u hory Mantap, kde Pchjongjang své testy provádí, jsou americké torpédoborce se střelami tomahawk, připraveny jsou i bombardéry na základě Guam a také letadlová loď Carl Vinson se přiblížila ke Korejskému poloostrovu.

Podle Jižní Koreje by Severokorejci mohli podniknout jadernou zkouškut už zítra, na výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Severokorejské ministerstvo v pátek prohlásilo, že země může provést další jadernou zkoušku kdykoli to její vedení uzná za vhodné.

Pchjongjang zatím podnikl pět podzemních jaderných zkoušek: po jedné v letech 2006, 2009 a 2013 a dva testy v loňském roce.

Filip Harzer, David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme