Klimatické změny jsou hoax, očkování způsobuje autismus. Názory Trumpa straší vědce

Trumpovo prezidentství bude pro světovou vědu katastrofa. Tak komentuje odborná veřejnost výsledek amerických prezidentských voleb. Trump se totiž v kampani řadil mezi skeptiky, kteří například popírají existenci globálního oteplování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2016-11-08T134613Z_3_MTZGRQECB8BN1YD2_RTRFIPP_0_USA-ELECTION-TRUMP.JPG | Zdroj: Reuters

Největší obavy vzbuzuje postoj amerického prezidenta ke globálnímu oteplování, protože Trump se už před několika měsíci vyjádřil, že v případě, že bude zvolen, zruší americký podpis pod Pařížskou klimatickou dohodou.

Pro její úspěch ale byla účast Spojených států amerických klíčová, protože USA jsou největším producentem skleníkových plynů na světě. A dohoda z Paříže byl v podstatě první velký projekt tohoto druhu, ke kterému se USA připojily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Novák z vědecké redakce shrnul postoje Donalda Trumpa k vědě

Trump mnohokrát označil klimatické změny za hoax, tedy smyšlenou poplašnou zprávu, nebo za výmysl Číňanů, kteří díky omezení emisí chtějí srazit Ameriku na kolena.

A nezastavuje se jen u klimatických změn. Kritizoval i třeba obnovitelné zdroje energie. Větrné elektrárny jsou podle něj odporné a škodlivé. Nový americký prezident by je dokonce rád zakázal a povolil jen v oblastech těžkého průmyslu.

Naopak těžba fosilních paliv metodou frakování je podle něj bezpečná. Pro úplnost, frakování je v posledních letech populární těžba těžce přístupných ložisek ropy, kdy se do podzemí vhání tuny chemikálií a lokálně hrozí kontaminace pitné vody nebo zemětřesení.

Ozonová díra? Hoax

Svérázný názor má i třeba na ozonovou díru. Tento podle něj hoax může údajně za to, že jsou dnes horší spreje na vlasy.

„Nesmíte už používat spreje s freony, protože mají vliv na ozon. Dříve jste si vlasy nastříkali sprejem a bylo to fajn. Teď si dáte sprej a vydrží to dvacet minut. Když se nastříkám lakem na vlasy v bytě se zavřenými okny, tak se zvětší ozonová díra? Na to říkám: Ani náhodou, lidi, ani náhodou,“ hřímal ve své kampani.

Proč vyhrál Donald Trump? Média volila průzkumy, které jim vyhovovaly, míní analytik

Číst článek

Trump ve své kampani využíval i takzvaná anti-science témata. Jde o neformální myšlenkový proud, který je v americké společnosti poměrně populární. A vyznačuje se tím, že jde zcela proti běžným, hlavně tedy lékařským poznatkům.

Budoucí prezident je třeba přesvědčen, že očkování způsobuje autismus. Což je sice i v Česku rozšířená představa a budí velké vášně, ale z hlediska vědy to není pravda. Jindy zase vyjádřil přesvědčení, že na potrat může jít žena klidně i den před porodem.

Očkování škodí, zika ne

Virus zika týče prý není žádné nebezpečí. Proti tomu vystoupily stovky lékařů s prohlášením k veřejnosti, že Trump je nebezpečný pro veřejné zdraví.

Trump podobnou veřejnou reakci "schytal" i kvůli klimatickým změnám, kdy proti němu zase vystoupily stovky vědců, včetně řady nobelistů. A politologové čekají, že na dlouhý život se nemůže těšit ani zdravotnický program Obama care.

Trumpovy postoje? Na hranici s Mexikem chce postavit zeď, povolil by waterboarding

Číst článek

NASA po Trumpově zvolení zřejmě nemůže počítat s rozpočtem na nějaké velké projekty, protože Trump, ačkoliv údajně miluje vesmírný výzkum, tak Amerika je podle něj v krizi a nemůže si takový luxus dovolit.

USA podle něj také investují příliš mnoho peněz do vzdělání. Nejspíš bude chtít zrušit federální ministerstvo školství a převést správu škol na jednotlivé státy. Také omezí humanitní vzdělání a chce omezit státní podporu inovací a přimět firmy k tomu, aby nové technologie kupovaly ze svého.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme