'Kolotočář' versus 'katastrofa'. Sváry a smír na ose Trump-Obama

Katastrofální vůdce a otec Islámského státu s pochybným původem, který se vysmívá pouťovému vyvolávači s jedinečnou neschopností vládnout a strašným vkusem. I takovými odsudky se donedávna častovali Barack Obama a Donald Trump. Trumpův volební triumf přiměl oba muže ke smíru, který ve čtvrtek stvrdila první prezidentská schůzka, jeden „fantastický den“ v Bílém domě však historii rétorické války jen tak nevymaže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům po trumpovsku. Takto se před 5 lety Barack Obama vysmál Donaldu Trumpovi.

Bílý dům po trumpovsku. Takto se před 5 lety Barack Obama vysmál Donaldu Trumpovi. | Foto: Repro NBC / Youtube

Barack Obama a Donald Trump se před tímto čtvrtkem oficiálně nikdy nesetkali. Navzdory tomu jejich vztah lemovala silná nevole, která se datuje do počátku této dekády. Kamenem úrazu se stalo Trumpovo angažmá v takzvaném „birther movement“ neboli konspirační teorii hlásající, že Barack Obama nemůže zastávat prezidentský úřad, neboť se nenarodil na půdě Spojených států (birth = narození, pozn. red.).

‚Ukažte rodný list!‘

Fajn chlap, těším se na další setkání, řekl Trump. V Bílém domě se sešel s Obamou

Číst článek

Hnutí, které zpochybňovalo Obamovo americké občanství a spolu s ním i právo na Bílý dům, se zformovalo už během prezidentské kampaně 2008. Jeho zastánci tvrdili, že Obamovo narození na Havaji není ničím jiným než vynalézavou kamufláží prarodičů a že se Barack Obama ve skutečnosti narodil v Keni.

S blížícím se koncem Obamova prvního mandátu zvedl prapor „birtherů“ právě Donald Trump, který se v médiích stále častěji dožadoval, aby prezident ukázal svůj rodný list. Trumpovu inciativu přitom rámovaly magnátovy neskrývané ambice vstoupit do nadcházejícího boje o Bílý dům.

Tehdy však ještě nedošly naplnění. 27. dubna 2011 se Bílý dům postavil konspiracím a doklad o Obamově narození zveřejnil, Trumpově politické kariéře navíc nepřáli ani vůdčí republikáni.

Rodný list Baracka Obamy, získaný od havajských úřadů a zveřejněný Bílým domem 27. dubna 2011. | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

V polovině května 2011 tak Donald Trump vystoupil v newyorském Hiltonu, kde oznámil: „Nebudu kandidovat na prezidenta, jakkoli bych rád.“ Dodal, že zůstane u moderování televizní reality show Celebrity Apprentice. To už měl za sebou nepříjemné ponížení na Obamou pořádané večeři.

Grilování před novináři

Tradiční banket s novináři se konal 30. dubna. Donald Trump se ho zúčastnil jako host listu The Washington Post a Barack Obama využil příležitosti, aby si přítomného miliardáře vzal na paškál. Už při zveřejnění svého rodného listu řekl s jasnou narážkou na Trumpa, že „naše problémy nevyřešíme, jestli se necháme rozptylovat vedlejšími záležitostmi a pouťovými vyvolávači.“ Teď pokračoval.

„Stát Havaj vydal můj oficiální rodný list. Snad to skoncuje se všemi pochybnostmi, ale kdyby přece jen přetrvávaly: dnes večer vůbec poprvé zveřejním oficiální video svého narození,“ prohlásil Obama, načež se na monitoru objevila ukázka ze slavné disneyovky Lví král. Kamery zaznamenaly jak bouřlivý smích a potlesk publika, tak strnulou tvář Donalda Trumpa.

Obama se ovšem teprve rozehříval. „The Donald“ (aluze na Trumpovo ego - pozn. red.) prý jeho rodný list vítá ze všech nejvíc, protože se konečně může soustředit na další „důležité věci“ (rozuměj konspirační teorie), například na to, „co se doopravdy stalo v Roswellu“.

„Žerty stranou. Všichni samozřejmě známe vaše renomé a objem vašich zkušeností,“ šlehl Obama po Trumpovi za nové salvy smíchu. Trumpovo porotcování v reality show přitom sarkasticky přirovnal k rozhodnutím, které „budí v noci ze sna“ prezidenta. „Neobvinil jste (celebrity) Lil Johna ani Meat Loafa (…) Dobrá práce, pane,“ vysmál se Trumpovi spolu s přítomnými.

Neodpustil si narážku ani na Trumpovu touhu po Bílém domě. „Ať už si o panu Trumpovi říkáte cokoli, Bílému domu by určitě přinesl změnu,“ řekl Obama, zatímco se na monitoru rozzářil obrázek prezidentského sídla přebudovaného na kasino „vylepšené“ zlatými sloupy a neony.

Neschopná povaha a zakladatel IS

Od té doby halily osu Trump-Obama mraky, které houstly úměrně s magnátovými úspěchy v předvolebním boji. Muž, kterému se před lety vysmívali, že „nekandiduje jako republikán, ale jako parodie“, postupně v primárkách likvidoval své soky z Republikánské strany a k tomu opět pilně brousil protiobamovskou rétoriku.

V kampani postavené na ostré opozici vůči stávající politice Bílého domu nazval vládu Baracka Obamy „katastrofou“ a Obamu samotného „zakladatelem“ teroristické sítě Islámský stát, v čemž mu podle Trumpa věrně sekundovala jeho tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Klimatické změny jsou hoax, očkování způsobuje autismus. Názory Trumpa straší vědce

Číst článek

Trump také znovu naznačil, že má „svou teorii“ o Obamově původu. „Kdo ví? Mám o Obamovi svou vlastní teorii. Jednoho dne (o ní) napíšu knihu,“ prohlásil letos v lednu. Kurz změnil až v září, kdy novinářům ve svém hotelu ve Washingtonu řekl, že „prezident Barack Obama se narodil ve Spojených státech, tečka.“ Vzápětí ovšem dodal, že skutečnou matkou „birtherů“ je jeho soupeřka Clintonová. „Hillary Clintonová a její kampaň v roce 2008 tu birtherovou kontroverzi začali, já ji dokončil,“ uvedl.

Nezahálel ani Barack Obama, který v srpnu apeloval na Republikánskou stranu, aby Trumpa přestala podporovat. „Došlo to do momentu, kdy řeknete ‚Dost!‘“, naléhal na republikány. Na tiskové konferenci v Bílém domě také prohlásil, že „Donald Trump je jedinečně nekvalifikovaný být prezidentem. Po povahové stránce je neschopný být vůdcem (země).“ Neopomněl se také vysmát Trumpově zálibě v Twitteru.

„Prezident Obama se zapíše jako nejspíš jeden z nejhorších prezidentů v dějinách Spojených států!“ kontroval Trump – jak jinak než na Twitteru.

‚Fantastický den skvělé konverzace‘

O tři měsíce později, tentokrát už jako Američany nově zvolený prezident, na stejném místě napsal: „Fantastický den v D.C. První setkání s prezidentem Obamou. Skutečně dobrá schůzka, skvělá chemie.“

V Oválné pracovně, před houfem kamer a mikrofonů, si oba muži potřásli rukou. „Být s vámi byla obrovská čest a těším se, že s vámi v budoucnu budu ještě mnohokrát,“ lichotil Trump Obamovi s tím, že hodlá těžit z cenných zkušeností svého předchůdce. Obama zase vyzdvihl důležitost spolupráce „bez ohledu na stranu a politické preference“ a slíbil, že „nyní chceme udělat vše, abychom vám pomohli uspět, protože když uspějete, uspěje (naše) země.“

Donald Trump se sešel se současným americkým prezidentem Barackem Obamou | Foto: Reuters

Volební kampaň skončila. Nadešel čas diplomacie ve prospěch hladkého předání moci, která je, jak v říjnu zdůrazňovala sama Hillary Clintonová, pilířem americké demokracie. A mnohým nastal také čas adaptace – jeho výmluvným dokladem jsou tváře členů Obamova týmu, které fotograf zachytil během Trumpova příjezdu do Bílého domu.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme