Konec ‚konspiračních keců‘? Aféra Trump junior bobtná, poradci prezidenta si zoufají

Poradci v Bílém domě se potýkají s následky ožehavé schůzky prezidentova syna s ruskou právničkou Natalijí Veselnickou. Nařčení kolem Ruska donedávna zavrhovali jako „konspirační kecy“, ale teď se cítí „prakticky bezmocní“, cituje jednoho z nich server Politico.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kellyanne Conwayová (na snímku) patří k nejbližším Trumpovým lidem. Prezidentova syna nejdřív vehementně hájila, podobně jako šéf prezidentské kanceláře Reince Priebus. Vehemence však posléze uvadla, míní Politico. | Zdroj: Profimedia

Poradci v Západním křídle tápou ve světle aféry kolem schůzky Trumpa juniora s Natalijí Veselnickou, zatímco sám Donald Trump starší popuzeně sleduje zprávy a rozčiluje se kvůli novému skandálu - tak popsala aktuální atmosféru v Bílém domě šestice prezidentových mužů v rozhovorech pro Politico. 

Na rozdíl od předchozích s Ruskem spjatých kontroverzí, píše s odvoláním na ně server, se Bílý dům tentokrát nesnaží minimalizovat politický dopad rozhodnutí, které Donalda Trumpa mladšího vedlo ke spornému setkání s ruskou advokátkou.

'Jestli to je to, co říkáte, pak se mi to líbí.' Trumpův syn vítal nabídku kompromitujících materiálů z Ruska

Číst článek

Americká média Veselnickou obvinila z vazeb na Kreml. Jak připomíná agentura Reuters, nejstarší syn Donalda Trumpa loni prostřednictvím e-mailu dychtivě přijal nabídnutou možnost sejít se se ženou, která mu byla představena jako právnička ruské vlády disponující kompromitujícími informacemi o Trumpově volební sokyni Hillary Clintonové. 

Sama advokátka se brání, že není žádnou agentkou ruské vlády: schůzky s prezidentovým synem prý chtěla využít k vyjednávání o kauze Magnitského seznamu a zmírnění s ní spjatých protiruských sankcí. Pro Financial Times uvedla, že chtěla pomoci svému klientovi a rodinnému příteli Denisu Kacyvovi (jeden z protagonistů obřího daňového podvodu spjatého s ruskou tajnou službou FSB, který spolu s americkým investorem Billem Browderem odhalil právě whistleblower Sergej Magnitskij, pozn. red.). 

Od Veselnické se recipročně distancoval i Kreml. "Už jsme řekli, že o téhle věci absolutně nic nevíme, nikdy jsme s tou právničkou nebyli v kontaktu. Nemá s námi vůbec nic společného," prohlásil ve středu mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov.  

'Nikdo nic netušil'

Za oceánem v Bílém domě však vládne rozhořčení nad tím, jak málo lze teď udělat k odvrácení napáchané škody, popsalo Politico. Jeden z tamních poradců serveru řekl, že se teď cítí "prakticky bezmocní": inkriminovaná schůzka se totiž odehrála během "může se všechno" kampaně, téměř nepřiškrcené pravidly. Dodal, že v úterý mluvil s několika dalšími kolegy a "o schůzkách Donalda Trumpa ml. nikdo nic netušil" - přestože na kontroverzním setkání v Trump Tower seděl také klíčový člen volebního týmu Jared Kushner. 

Množící se nařčení kolem údajné spolupráce Trumpova týmu s Ruskem řada z nás donedávna zavrhovala jako "konspirační kecy", prohlásil pro Politico poradce, ale aktuální dění už tímto odmávnout nejde.

Jiný poradce Politicu popsal, že prezident měl před plánovanou středeční cestou do Francie méně náročný program a volný čas využíval ke sledování zpráv a hlasitému vyjadřování nespokojenosti nad tím, kolik pozornosti média skandálu kolem jeho syna věnují.

Nespokojení jsou i další lidé v Bílém domě, píše Politico. Část zaměstnanců Západního křídla sleduje s obavami obrannou strategii Trumpa juniora, v jejímž rámci mj. zveřejnil onu klíčovou emailovou korespondenci. Považují ji za naivní a nesou s nelibostí, že nemohou zakroči: Trump ml. není zaměstnancem Bílého domu a má vlastní právní zastoupení, tudíž musejí čekat, co dalšího se ještě vynoří. 

"Ten ruský příběh bude horší a horší," cituje Politico jednoho z vyzpovídaných poradců. "Až pak už zkrátka nebudete moct říct 'fake news'. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme