Král hoaxů: Trumpovi jsem vyhrál volby. Jeho podporovatelé nekontrolují fakta, jen sdílejí články

Vymyslel si volební lobby Amišů nebo svatební dodávku gayů. 38letý Paul Horner je mistr ve svém oboru, specializuje se totiž už několik let na vytváření hoaxů, ve kterých manipuluje s informacemi a snaží se uživatele přimět hlavně k dalšímu šíření. To se mu bravurně povedlo během prezidentské kampaně v USA, kdy hoaxy sdíleli třeba i blízcí kandidáta. „Podle mě je Trump v Bílém domě díky mně,“ popsal Horner v rozhovoru pro Washington Post.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump | Foto: Richard Drew | Zdroj: ČTK

S nachytáváním lidí má letité zkušenosti. Povedlo se mu například dvakrát přesvědčit internet, že je slavný graffiti umělec Banksy. Podle Hornera jsou jeho příběhy víc virální, protože jsou lidé hloupější.

„Prostě sdílí věci. Nikdo nekontroluje fakta, to je to, jak se stalo, že byl Trump zvolen. Prostě řekl, cokoliv chtěl, lidé mu všechno věřili, a když se ukázalo, že šlo o lži, lidem to už bylo jedno, prostě to přijali. Je to opravdu strašidelné, nikdy jsem nic podobného neviděl,“ popsal pro Washington Post.

Předpovídal jeho vítězství, teď profesor věstí, že Trumpa zažalují. Impeachment by ho mohl připravit o funkci

Číst článek

Horner je přesvědčen, že republikánovi k vítězství pomohl. „Jeho podporovatelé nic nekontrolují. Jeho manažer kampaně sdílel můj příběh o tom, že demonstranti dostávají zaplaceno 3,5 tisíce dolarů. Ale to jsem si vymyslel,“ vysvětlil s tím, že hoax napsal, protože lidé lži opravdu věřili, to mu přišlo bláznivé: „Chtěl jsem si jen udělat legraci z toho bláznivého přesvědčení, ale zvrtlo se to.“

Celý proces podle něj běžně funguje tak, že něco napíše, člověk to pak nasdílí, zjistí, že je to hoax a vypadá jako „idiot“. Podporovatelé novězvoleného prezidenta USA ale k třetímu kroku nedošli: „Když se na to koukám zpětně, přijde mi, že jsem Trumpovi neublížil, naopak jsem pomohl. A to bolí.“ Prý si nikdy nemyslel, že by mohl být opravdu zvolen.

Král hoaxů zároveň odmítá, že by mířil svými falešnými zprávami spíš na demokraty, podle svých slov Trumpa nenávidí. Na otázku, zda je vítězství republikána pro jeho byznys výhodné, odpověděl, že je to skvělá příležitost pro všechny, kdo píší satiru.

„Neexistuje nic, co byste nemohl napsat a lidé by tomu nevěřili. Můžu napsat tu nejšílenější věc a lidé mi uvěří. Napsal jsem bláznivé články proti muslimům, že je chce Trump označit odznaky nebo je nepouštět na letiště – a všemu věřili,“ popsal pro americký server.

Zároveň zdůraznil, že se snaží i do falešných zpráv vložit nějaký smysl a skrytý význam. Prý nepíše hoaxy jen proto, aby něco psal. Paul Horner se stal po publikování rozhovoru terčem kritiky na sociálních sítích. Někteří Američané ho na Twitteru označili za člověka, který nerozumí významu slova satira, a obvinili ho z propagandy a poškození voleb.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme