Kuba chystá po Trumpově výhře vojenské cvičení. Jde o přípravu na 'nepřátelské akce'

Pětidenní vojenské cvičení zahájí příští týden Kuba. Cílem má být příprava jednotek i populace na nepřátelské akce. Někteří analytici v tom vidí signál vyslaný Washingtonu po tom, co americké volby vyhrál Donald Trump.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská armáda si vyzkoušela bezpečnostní opatření při olympijských hrách | Foto: Reuters

Havana oznámila vojenské cvičení krátce po tom, co se ukázalo, že v lednu zasedne v oválné pracovně Bílého domu Donald Trump. Oznámení vyšlo ve vládním listu Grandma, kubánská vláda ale explicitně cvičení s výsledkem voleb nespojuje.

Akce nazvaná Bastion 2016 má začít 16. listopadu. První cvičení Bastion Kuba uspořádala v roce 1980 hned po vítězství republikána Ronalda Reagana v prezidentských volbách. Podle agentury AP jde o sedmé strategické cvičení pod tímto názvem, které Havana vyhlašuje v reakci na zvýšené napětí se Spojenými státy.

Rusko zvažuje obnovu vojenských základen na Kubě a ve Vietnamu

Číst článek

Zlepšení kubánsko-amerických vztahů se řadí k viditelným úspěchům prezidenta Baracka Obamy. Na základě výroků, které Donald Trump pronesl v souvislosti s Kubou během předvolební kampaně, je ale jasné, že vítěz voleb nemá k Havaně tak vstřícný postoj. Republikánský kandidát normalizaci vztahů s Kubou po více než padesáti letech uvítal, ale uvedl, že on sám by vyjednal s Kubou lepší dohodu než Obama.

Při debatě pořádané televizí CNN Trump například řekl, že by znovuotevřenou ambasádu zase zavřel, dokud se nepodaří uzavřít dohodu, která nebude tak jednostranná. Požadoval by prý náboženskou a politickou svobodu pro kubánský lid a osvobození politických vězňů. Trump také dříve uvedl, že podporuje americké obchodní embargo.

On sám přitom podle amerických novinářů z listu Newsweek obchodní embargo porušil. V roce měl Trump zaplatit bezmála 70 tisíc dolarů za průzkum možných obchodních příležitostí na Kubě prostřednictví své firmy, která provozuje hotely a kasina. Trumpovy spolupracovníci tehdy, popřeli, že by tím porušil zákon. Obchodní embargo mimo jiné zakazuje Američanům investovat na Kubě. Zrušit ho může pouze americký Kongres.

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme