Kyjev má ulici Václava Havla. Bulvár přejmenovali po bolševickém revolucionáři

Ukrajinský Kyjev má od pátku ulici Václava Havla. Podle listu Ukrajinska pravda to odhlasovali zastupitelé ukrajinské metropole. Jméno bývalého československého a českého prezidenta, disidenta a dramatika ponese současný Bulvár Ivana Lepse, pojmenovaný po bolševickém revolucionáři a odboráři lotyšského původu. Akci iniciovali obyvatelé Kyjeva, kteří loni v prosinci sepsali petici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Argumentovali novým zákonem, podle kterého se na Ukrajině musí odstranit všechny připomínky komunistického režimu ve veřejném prostoru.

Zemřel bývalý prezident republiky, dramatik a disident Václav Havel

Číst článek

Městská rada původně navrhovala ulici přejmenovat po posledním komunistickém starostovi Kyjeva, vědci Valentynovi Zhurském.

O přejmenování ulic v Kyjevě i osobě Václava Havla a Ivana Lepseho proběhla na podzim série debat, které organizovalo České centrum v Kyjevě. Po celé Ukrajině jsou veřejná místa, ulice i celá města přejmenovávána v rámci procesu dekomunizace. Strhávány jsou i pomníky ze sovětské éry.

Pocta doma i v zahraničí

Českému státníkovi se dostává pocty doma i ve světě. Havlovo jméno nese pražské letiště, vznikají „Havlova místa“ a uličku má i Brno. Třída Václava Havla je v Gdaňsku, náměstí má izraelská Haifa. Právě pojmenování náměstí v Haifě provázela kauza s neuhrazeným poplatkem za užití Havlova jména.

To podle dřívějších vyjádření rady-vyslance na Ukrajině Pavla Bučka kvůli Havlově bulváru v Kyjevě nehrozí. Podmínka informování agentury, která vlastní práva spojená se jménem Václava Havla, už byla splněna, uvedl v dubnu Buček pro deník Blesk. České úřady se v podobných situacích řídí platnými pokyny ministerstva zahraničních věcí.

Alena Davidová, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme