Lidská moč ničí zdi nejvyššího kostela světa v německém Ulmu. Kamenné základy slábnou

Německé město Ulm řeší problém s nejvyšším kostelem světa. Jeho kamenné základy začínají erodovat. Důvod je prostý, lidé na něj chodí až příliš často močit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé město Ulm řeší problém s nejvyšším kostelem světa

Německé město Ulm řeší problém s nejvyšším kostelem světa | Foto: Fotobanka Profimedia

Kostel v Ulmu je významný tím, že má nejvyšší věž na světě, měří 161 metrů. I proto se město obává jeho současného stavu. Soli a kyseliny obsažené v moči totiž způsobují rozkládání jeho základů.

Město se s tím snaží bojovat třeba tím, že zpřísnilo pokuty za to, když někoho u močení na kostel přistihne. Lidem za to od letoška hrozí sto eur, to je v přepočtu přes 2600 korun. Zatím to prý ale nepomáhá.

Problém ale neřeší pouze německý Ulm, v minulosti se jím zabývala také Praha. Hlavní město se potýká s problémem hlavně v centru, kde je vysoká koncentrace nočních klubů a turistů. V loňském roce znečištěných míst přibývalo.

Praha má sice speciální pracovníky, kteří zbavují ulice nepříjemného zápachu a jednou týdně provádí dezinfekci. Úklid těchto míst v roce 2015 vyšel Prahu na tři miliony korun ročně. A i v české metropoli za močení na veřejných místech hrozí pokuta, pohybuje se okolo tisíce korun.

Nestandardní opatření přijali v loňském roce v Hamburku, kde zdi natřeli speciální hydrofobní barvou. Ta způsobí, že moč nestéká dolů, ale v podstatě se odrazí zpět a potřísní tak kalhoty a boty. Akci provázela speciální kampaň a video, které sledovaly miliony lidí. Touto technikou se nechaly inspirovat také úřady v americkém San Franciscu.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme