Liou Siao-po prohrál svůj boj o život. Proslulý vězeň Komunistické strany Číny zemřel v 61 letech

Nejznámější čínský disident Liou Siao-po zemřel. V 61 letech podlehl rakovině jater po letech strávených za mřížemi, kam držitele Nobelovy ceny míru uvrhla čínská vláda. O Liouově smrti ve čtvrtek informovala místní vláda v čínském Šen-jangu, napsala agentura Reuters.

Aktualizováno Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Siao-po, držitel Nobelovy ceny míru, zemřel v čínské internaci. | Zdroj: Profimedia

Do univerzitní nemocnice ve městě Šen-jang byl Liou Siao-po převezen letos na jaře z vězení, kde si odpykával jedenáctiletý trest odnětí svobody za "rozvracení státní moci". Liou trpěl rakovinou jater, v posledních dnech byl jeho stav kritický a setrvale se zhoršoval

Čínské úřady ale navzdory tomu i mezinárodnímu tlaku neumožnily jeho převoz k léčbě do zahraničí. Dva západní lékaři přitom o víkendu uvedli, že Liou do ciziny transportován být může. Režim přísně kontroloval veškeré informace o Liouově případu a nemocnice, kde pacient ležel, hlídaly bezpečnostní složky. Lioua směli navštěvovat příbuzní, novináři ale byli z nemocnice vykazováni. 

Disidentův zdravotní stav se v posledních dnech rychle zhoršoval, Liou trpěl i onemocněním ledvin, nízkým krevním tlakem a částečnou neprůchodností střev.

TRAGÉDIE LIOU SIAO-POA A LIOU SIA 'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany

Číst článek

Prohlášení o úmrtí vydala radnice ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny, kde byl Liou hospitalizován. Uvádí se v něm, že pacient zemřel na mnohočetné selhání orgánů a pokusy o jeho záchranu byly marné.

Je otázkou, jaký osud nyní čeká manželku zesnulého. Na zdraví básnířky Liou Sia se těžce podepsala dlouhá léta šikany ze strany čínských bezpečnostních složek a především přísné domácí vězení, které jí režim vnutil.

Právní zástupci a přátelé páru od Liouovy hospitalizace usilovali o to, aby mohl být nemocný spolu s nejbližšími převezen k paliativní léčbě do zahraničí. 

Kdo byl Liao Siao-po?

„Politická reforma v Číně (...) by měla být postupná, mírumilovná, spořádaná a kontrolovatelná, a měla by být interaktivní, seshora dolů a zdola nahoru. Tato cesta si vyžádá tu nejnižší cenu a povede k nejúčinnějším výsledkům. Znám základní principy politické změny, (vím), že spořádaná a kontrolovatelná společenská změna je lepší než ta, která je chaotická a vymkne se kontrole. Řád špatné vlády je lepší než chaos anarchie. Proto se stavím proti takovým systémům vlády, jimiž jsou diktatury či (mocenské) monopoly. Tohle není 'podněcování rozvracení státní moci.' Opozice nerovná se podvratná činnost.“

Liou Siao-po a obranná řeč z roku 2009, kterou mu před soudem nedovolili přečíst.

Liou Siao-po byl nejznámější disident a vězeň svědomí dnešní Číny. Literát a někdejší univezitní pedagog byl za své prodemokratizační úsilí dlouhá léta pronásledován a trestán, poprvé byl uvězněn krátce po tchienanmenském masakru v červnu 1989.

V roce 1996 byl na tři roky odsouzen do pracovního tábora, po propuštění ve svých aktivitách pokračoval. Nejdelší trest mu vyneslo spoluautorství Charty 08, politického manifestu z roku 2008, který volal po reformě politického systému a konci vlády jedné strany: za "rozvracení státní moci" byl Liou v roce 2009 odsouzen k jedenáctiletému trestu odnětí svobody. 

Z vězení byl letos v květnu převezen do nemocnice poté, co mu lékaři diagnostikovali konečné stadium rakoviny jater. 

Liou Siao-po v roce 2010 obdržel Nobelovu cenu míru. Mezinárodní žádosti o jeho propuštění Čína ignorovala, na předávacím ceremoniálu v Oslu místo vězněného disidenta stála prázdná židle. A propos disidenti: jak tehdy prohlásil mluvčí čínské diplomacie, "v Číně žádné 'disidenty' nemáme. Máme jedině rozdíl mezi zločinci a těmi, kdo zločinci nejsou."

Český ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že ho smrt čínského intelektuála a disidenta „hluboce zasáhla“.

„Odchází v něm osobnost velké mravní čistoty. Ve svém boji za život ve svobodě se nenechal zlomit ani brutalitou totalitní moci, ani vážnými zdravotními problémy. Uchovám si jej v paměti mezi těmi, jejichž život svědčí o smyslu zápasu o dobro; byť by se tento zápas zdál marný a předem prohraný. I pro věrnost památce lidí, jako byl Liou Siao-po, jsme povinni ho trvale vést,“ uvedl Herman.

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme