Londýn po útoku: muslimové odsuzují terorismus, policie pátrá po možných komplicích

Britská policie pokračuje v zatýkání a prohledávání objektů v souvislosti se středečním teroristickým útokem v Londýně. Stále platí, že šlo nejspíš o čin zradikalizovaného muslimského konvertity. Místní muslimská komunita jeho čin ostře odsoudila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn po teroristickém útoku | Foto: Reuters

Při razii v domě v Birminghamu policie zajistila a odvezla tři auta. Strážci zákona zatím nepotvrdili, jestli u této prohlídky existuje přímá spojitost s londýnským atentátem. Dva lidé leží po středečním útoku stále v kritickém stavu v nemocnici.

Podle britských úřadů při útoku utrpěli zranění lidé z více než desítky zemí světa. Mezi padesátkou zraněných, z nichž více než tři desítky musely být hospitalizovány, byli kromě Britů také tři studenti z Francie, dva Rumuni, čtyři Jihokorejci, dva Řekové a po jedné osobě z Německa, Polska, Irska, Číny, Itálie a Spojených států.

Omyly a lži o útoku v Londýně: zelený nůž teroristy, komik-radikál a spokojení muslimové

Číst článek

Terorismus ve jménu jakéhokoli náboženství odsoudili účastníci ekumenického setkání, na kterém se sešli Zástupci anglikánů, katolíků, židů, sunnitů a šíitů. Podle vrchního imáma, šejka Chalífy Izzata, jsou činy londýnského atentátníka a dalších islámských radikálů v rozporu s principy islámu. "Islám a všechna náboženství vyzývají k míru, soužití a toleranci," prohlásil Izzat.

Středeční útok, který spáchal muslimský konvertita Masood, rodák z jihovýchodní Anglie, odsoudila také jedna z největších mešit v severoanglickém Birminghamu. Označila ho za "zvrácený". "Islám stejně jako jiná náboženství vyzdvihuje posvátnost lidského života," uvedli zástupci mešity v prohlášení. "Pro takový barbarský čin na nevinných lidech neexistuje ospravedlnění," dodali.

Centrem britské metropole v sobotu nakonec projdou tisíce účastníků protestu proti odchodu Spojeného království z Evropské unie. Jeho organizátoři dlouho zvažovali, že po teroristickém útoku akci zruší.

Jiří Hošek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme